V nejhorším případě v poutech, když je jako odhalené korupčníky odvádí policie. Ať tak či tak, je na ně vidět mnohem víc než na poslance či senátory. „Musejí se přece jen chovat odpovědně, protože je jednodušší k zodpovědnosti je vést,“ říká na adresu komunálních funkcionářů politolog Zdeněk Zbořil. I proto se o volby do obecních zastupitelstev, ač jsou označovány jako hlasování druhého řádu, zajímá poměrně dost občanů. Letos je ale ve vzduchu cítit úplně jiná atmosféra než před čtyřmi roky. Pach boje o novou moc, někde podbarvený dokonce krví, která prýští z rozbitých hlav. A to doslova.

Boj o Jižní Město

Na Jižním Městě, okrajové pražské čtvrti, zažívají kandidáti opozičního sdružení politiku doslova na vlastní kůži. Předsedu Hnutí pro Prahu 11, majitele pekárny Jiřího Štylera, který dlouhodobě kritizuje kroky starosty Dalibora Mlejnského z ODS, před několika týdny zmlátili neznámí pachatelé. Napadli i jejich dalšího člena Zdeňka Kvítka.

A v pondělí večer do třetice místopředsedu Jiřího Freye. Hnutí upozorňuje hlavně na nevýhodné prodeje a pronájmy pozemků. Radnice jakoukoli spojitost s útoky odmítá. Stejně tak se Mlejnský distancuje od dřívějšího sledování své minulé konkurentky ve straně Marty Šorfové agenturou ABL. Naopak z něj obvinil dva současné členy TOP 09.

„Jsme svědky politicko-biologické obměny, noví lidé ve vzniklých nebo původních stranách cítí svou příležitost. Jdou po ní jako ohaři bez ohledu na to, co si myslí funkcionáři ve vedení,“ míní Zbořil. Proto jsme svědky značného odlivu členů jak z ODS, tak z KDU-ČSL. Bývalí občanští demokraté buď prchají do Schwarzenbergovy náruče, nebo zakládají vlastní spolky. To je případ plzeňského politického veterána Pavla Rödla, který po téměř dvaceti letech opustil ODS a založil si stranu Občané.cz. Tvrdí, že plzeňskou ODS fakticky ovládá pár lidí. „Sněmy, na kterých se hlasuje tajnou volbou, už prakticky neexistují, a o tom, kdo bude na kterém místě kandidátky, rozhodují dva tři lidé kuloárově,“ prohlásil Rödl.

TOP 09 ve spolupráci s hnutím Starostů a nezávislých touží po úspěchu nejen v Praze. Proto si hodně dává záležet na své pověsti. Libereckou kandidátku raději stáhla, než aby pak musela ostudně řešit bitky mezi dvěma znepřátelenými křídly.

Porodní bolesti véčkařů

Podobné skandály má na triku i karlovarská organizace Věcí veřejných, kde se část místních politiků VV vzepřela proti novému předsedovi klubu zastupitelů Tiboru Mincovi. „Nechceme s ním spojovat svá jména. Podle nás mu scházejí morální vlastnosti potřebné k vykonávání funkce primátora, o niž stojí. Jde o člověka, který svou funkci manažersky nezvládá, je neschopný, má problémy s pravdomluvností, intrikuje, neplní sliby,“ uvedli rebelující véčkaři Pavel Jára s Romanem Wiesnerem.

Věci veřejné měly vůbec při sestavování kandidátek slabé chvilky. V Chodově „véčka“ reprezentuje Ladislav Paštéka, bývalý člen extremistické Národní strany. Podle předsedy VV Radka Johna proto, že každý, kromě komunistů, může vyzrát. Tohle prohlášení se mu ale moc nepovedlo. Ve Vítkovicích „véčkaři“ totiž nominovali Olgu Kreuzigerovou, členku KSČM. Tu z listiny po odhalení vyškrtli. Naopak bývalého člena ideologické komise OV KSČ Viléma Urbiše na té senátní v Bruntále ponechali.

Foto: Majitele pekárny Jiřího Štylera, který dlouhodobě kritizuje kroky starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského z ODS, před několika týdny zmlátili neznámí pachatelé

Aféry, bitky, trestní oznámení = komunální volby 2010

Praha 11 - ODS

- představitelé Hnutí pro Prahu 11 Zdeněk Kvítek, Jiří

Štyler a Jan Frey byli přepadeni a zmláceni

- prasklo, že před čtyřmi lety agentura ABL Víta Bárty (nyní ministr dopravy za VV) sledovala politiky ODS, kteří byli ve sporu s budoucím starostou z téže strany Daliborem Mlejnským

- Kandidáti TOP 09 v Praze 11 Stanislav Urbánek a Jan Vašíček budou žalovat starostu Mlejnského, který řekl, že sledovačkou ABL stojí právě oni.

Liberec – TOP 09

- výkonný výbor TOP 09 rozhodl, že v Liberci nebude za jejich stranu nikdo kandidovat v důsledku rozhádanosti místní organizace. Byl odvolán volební zmocněnec Karel Forejt a nahrazen Ivetou Kejdanovou. Ta vyškrtla z kandidátky všechny straníky, kteří se o místa v zastupitelstvu ucházeli

Karlovy Vary – Věci veřejné

- z původního volebního kádru VV odešli Pavel Jára, Roman Wiesner a Libuše Plachá, a to kvůli lídrovi Tiboru Mincovi. Ten tvrdí, že odstoupením předešli vyškrtnutí z kandidátky, protože se bez vědomí strany domlouvali na budoucí koalici s jinou politickou stranou a jejich působení v klubu bylo destruktivní

Praha – ČSSD

- vedení zasáhlo v případě plakátů na Praze 5, kde místní lídr Michal Šesták vyzýval Pryč s bezdomovci, hernami a narkomany. Ještě citelněji stranu zasáhlo přiznání místopředsedy městské organizace a zastupitele Miroslava Pocheho, že odměny, které pobírá za účast v orgánech městských společností, daroval straně v menších částkách tak, aby z nich ČSSD nemusela platit daně. Vyšlo najevo, že opoziční zastupitelé ČSSD si v dozorčích radách za vlády ODS vydělali desítky milionů korun

Plzeň, Písek, Strakonice - ODS

- ODS houfně opouštějí bývalé opory strany, v Plzni primátor Pavel Rödl založil stranu Občané.cz, v Písku dlouholetý starosta za ODS a poslanec Tom Zajíček kandiduje za SNK-ED. Totéž se děje na Strakonicku, kde bývalí čelní představitelé ODS Pavel Pavel a Pavel Vondrys opustili stranu a kandidují za hnutí Slušnost a jistoty pro Strakonice.

České Palermo aneb Jak také může vypadat politika

Chomutov – Hádky hodné trhovců jsou denním chlebem politiků a to zejména v severočeském Chomutově.

Konkrétně jde o ČSSD a o místní uskupení jdoucí do voleb pod označením NO! V pondělí se aktéři těchto dvou stran pohádali o volební billboard. Plakát chtěla ČSSD shodou okolností umístit nad dvůr jedné z kandidátek NO! Blanky Kubištové. Už jeden takový rozměrný plakát Kubištovi minulý týden uřezali. Nyní se ze všech sil snažili zabránit tomu, aby k pozemku najelo auto s dalším bannerem. Nepodařilo se.
„Na nic se nás nezeptali a chtějí si nad naším pozemkem jezdit ramenem s plošinou,“ rozčilovala se Blanka Kubištová. „Poženeme to k soudu!“ pohrozila.

„Co se vám tak strašnýho děje, když má stát plošina nad vaším majetkem. Zničí snad něco na zahradě?“ supěl Roman Houska z ČSSD, který na místo dorazil krátce poté, co Kubištovi zatarasili městský pozemek před svým dvorem tranzitem.

Podívaná pro kolemjdoucí

Na prostranství se během chvíle seběhli úředníci, strážníci a policisté. Snažili se manžele přesvědčit, ať s tranzitem odjedou a umožní přístup. Současně si začal na trávník razit cestu vůz s plošinou. V rychlejším postupu mu bránila jen Kubištová. „Ať mě přejede,“ vykřikovala s rozhodnutím, že neodejde.

Ke kapitulaci ji přiměli až policisté. Netrvalo dlouho a manželé s nechutí sledovali, jak se plošina s dělníky vznáší nad jejich dvorem a ti rozvíjí obří billboard s tváří hejtmanky Jany Vaňhové. „Až to doděláte, zaplatíme vám a zase ho sundáte,“ pokřikovali na dělníky.

Billboard nechala ČSSD upevnit na dům podnikatele Milana Štefanova, který s Kubištovými sousedí, už minulý týden. Manželé ale banner odřezali. „Kradete! Ještě nejste na radnici a už kradete!“ horkokrevně na to konto reagoval Houska. „Ten banner nestál tři koruny. Copak chodíme a strháváme plakáty my vám?“ „My ho neukradli, ale odevzdali ho na městské policii,“ hájila se Kubištová. „Tenhle taky sundáme, můžete si pro něj zítra přijít na zahradu, udělám vám kafe,“ slíbila se známkou provokace.

Podle zástupce ředitele Městské policie v Chomutově Petra Zálešáka byla pro tuto chvíli pravda na straně ČSSD. „Majitel domu, se kterým mají smlouvu, získal povolení vjezdu na městský pomezek, aby umístil banner,“ konstatoval.

MIROSLAVA ŠEBESTOVÁ

Přestaň psát, jinak zle skončíš…

Píšeš? Dostaneš! Tedy pár facek. Na začátek, později možná na přeražené kosti. Tak to chodí v severočeském Palermu, jak by se mohl nazývat Chomutov. Na radnici vládne primátorka ODS a poslankyně Ivana Řápková, vliv tu sebejistě uplatňuje zastupitel Zdeněk Fojtík z téže strany. A redaktor Chomutovského deníku Jan Rödling o tom informuje. Konkrétně o nesrovnalostech při kolaudaci areálu Banda, který vznikl na místní chloubě – Kamencovém jezeře. Nárok na jeho pronájem získala výhodně společnost, ve které figuruje Fojtík.

Celé jezero má k dispozici za 250 tisíc korun ročně na padesát let. A dále je tu kauza výstavby hotelu u zimního stadionu. Výběrové řízení vyhrála firma, ve které figuruje Fojtíkova příbuzná. Město dalo vítězné společnosti více než milionovou slevu na pozemky. Rödling o všem přinášel reportáže. Nejdřív našel u auta vypuštěnou pneumatiku, ale nepřikládal tomu důležitost. Odpoledne pochopil, že o náhodu nešlo. U jeho dveří zazvonil ranař. „Vlezl až do předsíně. Ubalil mi facku. Řekl mi, ať přestanu blbě psát a dávám si bacha na to, co dávám do novin,“ popisuje náš kolega. Pak vycouval zpátky, redaktor zavolal policii, posléze podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Jisté je, že nešlo o akci samostatného naštvaného člověka. Někdo ho poslal… ?(red)

KATEŘINA PERKNEROVÁ, ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU