Podle obžaloby měl Koňa začátkem července loňského roku oslovit pozdě večer starého muže před prodejnou v Hranicích. Chtěl po něm tři koruny, a když stařík nereagoval, surově se na něj vrhl. „Útok byl velmi razantní. Obžalovaný muže udeřil několikrát pěstí a poté, co upadl, kopal ho do hlavy, zad a hrudníku. Když se přestal bránit, prohledal ho a z peněženky mu odcizil 400 korun,“ uvedla státní zástupkyně. Zranění, která stařík utrpěl, byla podle znalců tak vážná, že přežil jen náhodou.

Obhájkyně obžalovaného tvrdila, že Koňa dal muži pouze facku, když mu odmítl dát drobné, a vrazil do něj ramenem. „Navíc byl pod vlivem omamných látek a jednal zkratkovitě. Útok v žádném případě neplánoval,“ prohlásila včera u soudu. Ve výpovědích napadeného se prý objevily rozpory.

Soud ale odvolání proti původnímu rozsudku zamítl. „Vzhledem ke zdravotnímu stavu poškozeného je nutné jisté rozpory akceptovat, v rozhodujících pasážích ale vypovídal shodně,“ upozornil předseda senátu Vladimír Štefan. Podle něj se nejednalo o běžnou loupež, ale o značně surový útok. Koňa byl navíc v době spáchání skutku v podmínce a v trestním rejstříku má dalších několik násilných činů. „Obžalovaný má sklony páchat tuto trestnou činnost a tendence k násilí u něj graduje. Trest lehce nad polovinou trestní sazby je přiměřený,“ uzavřel soudce. Trest si Koňa odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.