„Kolektivní vina v případě trestných činů neexistuje,“ zdůraznil Rakušan. Všechny trestné činy budou podle něho řádně vyšetřovány a pachatelé budou potrestáni. „Cílem je, aby se v České republice cítil bezpečně každý,“ řekl.

V posledním předcovidovém roce 2019 stáli cizinci podle Rakušana za 8,2 procenta z celkového počtu trestných činů, tehdy cizí státní příslušníci tvořili asi šest procent obyvatelstva. Nyní podíl cizinců vzrost podle ministra na deset až 11 procent. „Kriminalita nestoupla, jak by to odpovídalo jednoduchému násobení, někam ke 20 procentům. Kriminalita způsobená cizinci na území ČR je na 11,5 procenta,“ řekl.

Český prezident Petr Pavel
Demonstrace kvůli úmrtí Roma v Brně? Nebylo to šťastné, domnívá se Pavel

Rakušan také řekl, že letos klesl počet všech trestných činů v porovnání se stejným obdobím v roce 2019 asi o 5 tisíc případů. Nárůst kriminality je pak podle něho šestinásobně nižší, než byl loni. „Česká republika patří nadále k jedné nejbezpečnějších zemí,“ dodal ministr.

Případ z Plzně vzbudil pozornost

Tento týden vzbudil pozornost případ z Plzně, při němž osmnáctiletý cizinec podle kriminalistů brutálně napadl, znásilnil a pokusil se zavraždit dívku, které je podle neoficiálních informací 15 let. Podle plzeňského primátora Romana Zarzyckého (ANO) je obviněným Ukrajinec, který v Česku delší dobu žije.

Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že policisté zjistili totožnost podezřelého a zadrželi ho během šesti hodin. Čelí podezření ze znásilnění a pokusu vraždy. Je čerstvě plně trestně odpovědný a hrozí mu 15 až 25 let vězení, případně až výjimečný trest, uvedl na nedělní tiskové konferenci Vondrášek.

Pietní shromáždění u Janáčková divadla v Brně k uctění památky pobodaného romského mladíka.
Pieta za mrtvého Roma v Brně: Když jde o vraždu, jsme barvoslepí, říkali lidé

V sobotu se pak na sociálních sítích objevily informace o tom, že šestnáctiletý mladík, který napadl ženu v pražské Hostivaři, je také Ukrajinec. Podle nedělního sdělení Vondráška byl tento podezřelý ze znásilnění zadržen po rozsáhlé pátrací akci rovněž v horizontu šesti hodin. Policejní prezident očekává, že obdobně jako v plzeňskému případu bude policie žádat o stíhání podezřelého ve vazbě. Protože je mladistvý, hrozí mu podle Vondráška až pětileté vězení, běžná sazba je pět až 12 let.

Policie v obou případech národnost podezřelého neuvedla.