Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize končí. Teď se bude škrtat, rušit a platit

ČR - Dohoda o mzdách lékařů startuje reformu zdravotnictví, která bude bolestivá. Pacient sáhne hlouběji do kapsy, ubude lůžek ve špitálech.

18.2.2011 78
SDÍLEJ:

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Jako vždy jsou to dvě zprávy, jedna dobrá a jedna horší: Ta lepší zní – je podepsáno.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel včera hodinu po poledni stvrdili společné memorandum, díky kterému uvidí doktoři v nemocnicích na výplatní pásce od března o pět až osm tisíc více. Do dvou let pak budou brát 1,5 až trojnásobek průměrného platu, což jen letos bude stát dvě miliardy korun. Krize tedy končí, velká část lékařů se vrátí zpátky na svá místa.

Ovšem všechno něco stojí a jak už ve čtvrtek večer vzkázal ministr Heger: „Na platy je možné si vydělat jen a pouze reformou.“

Druhá a horší zpráva tedy zní: Období nejistoty, kdy jste nevěděli, kdo vás po 1. březnu ošetří, vystřídá možná ještě bolestnější doba, kdy se české zdravotnictví začne měnit.

A budou to věci z pohledu pacienta často nepopulární. „Je třeba, aby si všichni uvědomili, že nyní nastává doba úspor a šetření,“ komentuje to Heger.
Na co všechno se tedy máme v nejbližších dvou letech připravit?

Tady jsou čtyři základní okruhy, kterým běžný pacient možná nezatleská, ovšem obří otesánek české zdravotnictví, který ročně spolkne 280 miliard korun, už dál růst nemůže.

Nemocnice už nebude všude

V rámci reformy dojde na rušení takzvaných akutních lůžek. Těch je v českých nemocnicích zhruba 55 tisíc a zhruba deset tisíc z nich by se mělo zrušit nebo změnit na lůžka následné péče, tedy například na LDN. Stát by tím podle Hegera mohl ušetřit až pět miliard korun.

Dost možná dojde i ke zrušení některých ze 191 nemocnic, které u nás jsou podle statistiky z loňského roku. Například největší pojišťovna VZP bude mít první analýzu o možném rušení už za dva měsíce. Pak začne jednat se zřizovateli: soukromníky, kraji, městy i státem.

Kromě toho si pacient v samotné nemocnici i připlatí, už od letoška se poplatek za den pobytu v nemocnici zvýší ze šedesáti korun na rovnou stovku. Proti tomu je hlavně opoziční ČSSD, i když i ta už dříve uvedla, že si dokáže představit placení v nemocnici. Ovšem jen za stravu.

Ze špitálu rychle domů

Dalším z plánů, jak ušetřit, je zkrácení doby hospitalizace pacienta ve špitále. Do budoucna by se tedy kromě jiného měla více podporovat jednodenní chirurgie.

#nahled|https://g.denik.cz/1/d3/grafika_lekari_osa_krize_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/d3/grafika_lekari_osa_krize.jpg|Krize zdravotnictví.#

Česko totiž patří k evropským rekordmanům – průměrná doba pobytu v nemocnici je u nás 7,5 dne, což je o den a půl více, než činí evropský průměr.
Třeba pacienti po operaci mandlí dnes běžně tráví v nemocnici čtyři až pět dní, teoreticky by jim stačily jen tři dny. Tři dny místo pěti by mohla trvat i hospitalizace po bezproblémové operaci slepého střeva. Rozhodující by však vždy byl pohled lékaře a jejich názory na možné zkrácení pobytu v nemocnici se značně liší.

Paciente, připlať si

Pořádně vášnivá diskuze se nejspíše rozhoří kolem toho, co je ve zdravotnictví standard a co nadstandard. Ministr Heger nicméně tuto otázku otevře. Naznačil to už svým vyjádřením na adresu operací, které provádí chirurgové pomocí robota.

Právě robotický výkon by do budoucna mohl být za peníze, neboť dle vyjádření ministra jen patnáct procent nynějších operací je skutečně „oprávněných“. Neboli pojišťovna by je měla zaplatit.

A kolik bychom si mohli připlatit?

Typickým příkladem je třeba odstranění prostaty při podezření na rakovinový karcinom.

Klasicky skalpelem tato operace vyjde zhruba na 40 tisíc korun, laparoskopicky (kamerou) stojí dvojnásobek a robotem (který by do budoucna mohl být placený) stojí operace kolem 160 tisíc korun.

Na druhou stranu při operaci robotem je daleko rychlejší rekonvalescence a narozdíl od „otevřené operace“ klesá i riziko infekce.

Nejde však jenom o roboty, za peníze by si pacienti mohli pořídit třeba lepší sádru nebo lepší kloub. Koneckonců není to žádná novinka – už dnes si lidé sami platí například laserové operace očí a běžně se připlácí u stomatologa. Lékařská komora udává, že pacienti nyní z vlastní kapsy táhnou už sedmnáct procent nákladů.

„V první fázi zavedení standardu a nadstandardu by se spoluúčast měla týkat především materiálu, v následujícím období by se rozšířila i na některé zdravotnické výkony,“ řekl už dříve Deníku mluvčí resortu zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Hořká pilulka pro stát i občany

Jako nesmírně horký brambor bude muset ministr Heger v nejbližší době vyřešit i otázku lékové politiky.

Podle posledních údajů (za rok 2009) spolyká každý Čech ročně léky za 7618 korun, což je meziroční nárůst o šest set korun. Jen pro srovnání: Za posledních 15 let u nás stoupla celková hodnota dodaných léčivých přípravků z 25,736 miliardy korun na 79,746 miliardy.

Lékařská komora dlouhodobě kritizuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, že je málo pružný. Ten to odmítá a odkazuje na složitý systém stanovení úhrad i cen. A nad tím vším se vznáší přízrak „farmaceutické lobby“.

„Systém cen léků je u nás sice transparentní, ale úplně blbý,“ komentuje to lékař a nyní ředitel pro strategii VZP Pavel Vepřek. Sám působil jako dětský kardiolog v Kanadě a odkazuje na zahraniční zkušenost se stanovováním cen léků.

„Zajímavý je třeba německý či nizozemský model, kdy existuje nějaká minimální úhrada, ale kromě toho si pojišťovna může udělat internetovou aukci a v každé kategorii léku si vysoutěžit jeden a ten dát pacientům levněji nebo zdarma,“ říká Vepřek.

Když totiž s farmaceutickou firmou jedná pojišťovna, a nikoliv státní orgán, náklady podle Vepřeka klesají.

Jak dodává, také od akce Děkujeme, odcházíme si sliboval víc.

„Myslel jsem, že výstupem bude pevný harmonogram změn, takhle se ale opět jenom nesystémově do zdravotnictví nalily peníze,“ uzavírá Vepřek.

Mladý lékař: Odcházím i tak

Ústí nad Orlicí – Michal Šnajdr jako první z lékařů Orlickoústecké nemocnice podal loni 22. listopadu výpověď.

Iniciativa Děkujeme, odcházíme se ve zdejším špitálu rozjela právě z jeho popudu. Nejprve několik triček, logo akce na pláštích hrstky doktorů, posléze založení lékařského odborového klubu, který v nemocnici dosud neexistoval.

Co se změnilo u sedmadvacetiletého anesteziologa Michala Šnajdra od začátku protestů?

V kostce řečeno: všechno. Třeba to, že už není anesteziologem a z Ústí nad Orlicí odešel zpět do místa svých vysokoškolských studií.

„Třetí den makám v Olomouci, šest let jsem tady studoval, město znám, bydlení je super,“ pochvaluje si mladý lékař návrat na Hanou a dále popisuje, kam vedly jeho poslední kroky. „Školím se na praktika v ordinaci soukromého praktického lékaře, potrvá to tři roky.“ Než bude z Michala Šnajdra kovaný „obvoďák“, nemocnici se stejně nevyhne. V rámci školení jej čeká například sedm měsíců na interním oddělení.

Mladý lékař ale svého rozhodnutí nelituje a vracet do nemocnice se nehodlá, budoucnost ovšem hodnotí opatrně. „Těžko soudit, ale myslím si, že do budoucna to bude určitě lepší. Se soukromou praxí člověka netrápí služby, je pánem svého času. Kolik tomu dá, tolik bude mít. Ale časově je to určitě daleko volnější než v nemocnici,“ míní Šnajdr.

JAN POKORNÝ

Chceš zpátky? Jdi do konkurzu

Praha – Vezmeme je zpátky, říkají většinou ředitelé nemocnic o lékařích, kteří podali výpověď. Jenže najdou se i výjimky.

Velmi ostře pojal možný návrat lékařů třeba ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek.

Doktorům vzkázal, že pokud chtějí zpátky, musí se nejprve přihlásit do klasického výběrového řízení. „Stále platí, že případné opětovné obnovení a navázání další spolupráce by probíhalo standardní cestou, tedy podáním žádosti o přijetí do pracovního poměru,“ uvedl včera mluvčí špitálu Ludvík Valouch. Podle něj to však neznamená, že by se lékaři vrátit nemohli.

Lékaře ovšem jednání ředitele, který je teď momentálně v zahraničí, nadzdvihlo.

„Dovolím si směle tvrdit, že co se týče chování vedení nemocnice, jsme na tom nejhůře v celé republice. Tak nekompromisní postoj nezaujal žádný z ředitelů,“ prohlásil včera předseda uherskohradišťské místní organizace Lékařského odborového klubu Petr Vysloužil. Na Slovácku tak i přes celostátní dohodu hrozí po 1. březnu krizový stav.

Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělka sledovat stav stahování výpovědí v nemocnicích, jež řídí, a od hejtmanů dostane tyto údaje i za jejich nemocnice.

„Do středy, kdy vláda bude schvalovat tarifní tabulky, už bude jasné, zda návrat lékařů opravdu je v podstatných číslech, a já jsem přesvědčen, že tomu tak bude,“ dodal včera ministr zdravotnictví Leoš Heger.

(lap, jak, čtk)

Autor: Jan Klička

18.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 78
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
4 20

Babiš o migračních kvótách: EU znovu Česko nepřehlasuje

Praha. Ilustrační foto.
29

Praha slaví stříbrnou svatbu s UNESCO

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Merkelová jednala se Schulzem. Velká koalice je na spadnutí

Ve hře o německou vládu se vyjasňuje. Ve středu večer došlo k napjatě očekávanému setkání Angely Merkelové s představiteli SPD. Šéfka CDU/CSU jednala s šéfem SPD Martinem Schulzem dvě a půl hodiny, diskuze byla údajně "otevřená a prodchnutá důvěrou". Německá média hovoří o důležitém kroku k vytvoření velké koalice.

DOTYK.CZ

Bad Boy světové reklamy se vrátil. Oliviero Toscani je zpátky v Benettonu

Slavný tvůrce kontroverzních světových kampaní z 80. a 90. let se vrátil zpátky do firmy, která ho proslavila. Oliviero Toscani začíná opět vytvářet reklamní kampaně firmy United Colors of Benetton. A hned první kampaň jakoby připomínala nedávnou českou kauzu.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout. Na tom po loňských říjnových volbách byla obzvláště rozesmátá. V Královéhradeckém kraji hnutí ANO, jehož kandidátku jako nestraník vedla, vyhrálo zcela přesvědčivě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT