Podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václava Krásy se už nyní u ošetřovaných v nemocnicích například objevují víc proleženiny a zkracuje se doba hospitalizace.

„Obáváme se destabilizace zdravotnických zařízení. Dopadne to nejvíc na lidi se zdravotním postižením, kteří jsou na tom nejhůř," dodává.

Právě na kvalitu a dostupnost zdravotní péče se chce zaměřit nový výbor pro bezpečnost pacientů, který včera zřídila Česká lékařská komora (ČLK). „Hlavní náplní má být posuzování návrhů opatření 
a zákonů, ne stížnosti nemocných," vysvětluje prezident ČLK Milan Kubek. Výbor má zatím dva členy, Kubka a Krásu. Ti k sobě chtějí přibrat významné lékaře, zdravotníky i další osobnosti. „Tato aktivita je nekomerční, nezávislá na výrobcích čehokoliv. Budeme si vybírat, koho přizveme," říká Kubek.

Boj o peníze do zdravotnictví nabírá na intenzitě. 
I když desetiprocentní navýšení platů lékařům odsouhlasila vláda, včetně ministra financí Andreje Babiše (ANO), zůstává problém, kde na to vzít. Dvě miliardy, které je ochoten do systému ministr Babiš dát, zdaleka nestačí. Na růst platů v nemocnicích jsou potřeba čtyři miliardy, dalších šest pro ty, kteří se do nemocnic vrátí, a na rozvoj péče. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) lékařům již slíbil, že pro resort vybojuje potřebných 10 miliard, čehož chce dosáhnout hlavně zvýšením plateb za státní pojištěnce.

„Zdravotnictví potřebuje rychlé peníze. Stávající počet zaměstnanců není schopen zajišťovat potřebnou péči a za současných podmínek nejsme schopni fungovat," zdůrazňuje předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Dnes by měla vláda projednat výdajové rámce rozpočtu, řeč tedy bude i o zdrojích pro zdravotní pojišťovny, které nemocnicím mají peníze na platy poslat.

ZDENA KOLÁŘOVÁ