"Situace je složitá. Čísla v tisícových nárůstech nejsou optimistická," uvedl po jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Situaci však nepovažuje za kritickou.

Podle něj totiž růst počtu nakažených odpovídá střednímu scénáři. "Vzledem k dosavadnímu tempu růstu počtu nakažených denně se dá koncem měsíce očekávat, že za den bude tři až šest tisíc nově pozitivních," domnívá se ministr vnitra. 

"Kapacity jsou dostatečné," uvedl Hamáček k dostupné lůžkové péči s tím, že ministerstvo zdravotnictví připravuje možný nárůst kapacit v případě potřeby. 

Audit ochranných prostředků

Hamáček také zdůraznil, že došlo k auditu ochranných prostředků, který má na starosti ministerstvo průmyslu ve spolupráce se Správou hmotných rezerv. "Dohodli jsme se, že to budeme týdně monitorovat a reagovat na to,“ oznámil. 

Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu dva tisíce a ve čtvrtek tři tisíce. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3128 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku přes 28 tisíc potvrzených případů onemocnění covid-19.

Stoupá také počet hospitalizovaných a zemřelých. Na začátku září bylo s nákazou v nemocnicích asi o 400 lidí méně, počet hospitalizovaných se tak více než ztrojnásobil. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibyla za září více než stovka na celkových 531 úmrtí.

Právě kvůli zhoršené situaci vláda v pondělí obnovila Ústřední krizový štáb. Hamáček již dříve uvedl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje právě ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.