„Navýšení zdrojů veřejného zdravotního pojištění ještě v tomto roce je nezbytné pro okamžité zvýšení úhrad zdravotních pojišťoven nemocnicím. Bez toho již v listopadu hrozí zastavení dodávek energií, léků a potravin dodavateli z důvodu platební neschopnosti řady nemocnic, a tím zastavení činnosti," sdělil mluvčí krizového štábu a místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

Krizový štáb vyzval vládu také k tomu, aby navýšila peníze pro chod nemocnic v příštím roce. K tomu je nutné zvýšit odvody státu na zdravotní pojištění dětí, důchodců či nezaměstnaných měsíčně minimálně o 100 korun.

„Jen těmito neodkladnými kroky lze alespoň z části kompenzovat snížení úhrad nemocnicím v roce 2013 o zhruba šest miliard korun úhradovou vyhláškou a odčerpání dalších šesti miliard korun z nemocnic zvýšením DPH," uvedl další mluvčí štábu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová řekla, že návrh na odkup pohledávek zdravotních pojišťoven musí předložit ministerstvo financí, nespadá do pravomoci ministerstva zdravotnictví. Návrh na navýšení plateb státu už ministr Martin Holcát vládě předložil.

V programovém prohlášení vlády se s odkupem pohledávek počítá, stejně jako s navýšením plateb za státní pojištěnce. Vláda návrh na navýšení státních odvodů dostala od ministra minulý týden, projednávání přerušila a vrátí se k němu po analýzách.

V návrhu státního rozpočtu už je navýšení měsíční platby o 50 korun, za rok by to bylo navíc 3,7 miliardy. Holcát nyní navrhnul navýšení o 98 korun měsíčně, za rok by to bylo navíc 7,2 miliardy. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard.