Odloučení od manželského stolu a lože nesl dvaatřicetiletý Abdul Karim Jalout ze Sýrie velmi těžko. Poslední hádka se ženou Fatimou se však zvrhla v tak dramatické chvilky, které mohly vyvrcholit i smrtí dvouleté holčičky. Případem z loňského ledna se ve čtvrtek zabýval brněnský krajský soud. Za trestné činy braní rukojmí a vydírání půjde Jalout do vězení. Pobude si tam čtyři roky.
Kruté drama prožila dcera česko-syrských rodičů bydlících v Renneské třídě v brněnských Štýřicích. Otec tam přišel do bytu manželky Fatimy Jalout a spolu s holčičkou se zamkl v pokoji. S vyplašeným dítětem se Syřan nezabarikádoval do pokoje jen tak.
„Po matce nejdříve požadoval výkupné dvě stě tisíc korun, později částku zdvojnásobil. Dokonce začal vyhrožovat, že dítě zabije a přikládal dívence ostří kuchyňského nože na krk,“ přiblížil Syřanovo jednání předseda senátu brněnského krajského soudu Jaromír Papírník.
Obžaloba Jalouta vinila hned ze dvou trestných činů. A sice braní rukojmí a vydírání. Muži hrozil až desetiletý trest a vyhoštění z České republiky. Násilnické výpady hrubého Syřana navíc řešili brněnští policisté už několik měsíců před tím, než zaútočil na dceru. „Manžel mě bil. Jeho jednání vyšetřovala policie jako domácí násilí, ale později případ odložila pro nedostatek důkazů,“ vzpomínala Fatima Jalout.
Ve chvíli, kdy nevěděla, co se za zamčenými dveřmi děje, raději muži požadovanou částku dala. „V tu chvíli jsem si řekla: Čert vem peníze. Nabízela jsem mu sice padesát tisíc, ale to on nechtěl. A tak jsem mu dala rovných dvě stě,“ dodala vystresovaná matka. Jakmile měl násilník v hrsti peníze, zadržovanou dceru pustil a z domu utekl pryč.
Arabská kultura je odlišná od české
Státní zástupce Jiří Kadlec poukázal na to, že arabská kultura v mezilidských vztazích je poněkud odlišná od té české. „V zemích středního východu je možná obvyklé domáhat se násilím čehokoliv, ale v Evropě a Česku ne. Tady je to trestné,“ upozornil žalobce na „zavrženíhodné“ chování Syřana.
S jeho slovy nesouhlasila Jaloutova obhájkyně. „Fatima Jalout byla muži nevěrná. Našla si muže z Egypta a manžela opustila. Jalout ale investoval do bydlení peníze, které chtěl zpátky. Přestože se domluvili, že mu dá dvě stě tisíc korun, začala se splátky vytáčet,“ uvedla advokátka Julie Rathuská. Podle ní neměl Jalout svou dceru jako rukojmí. „Byl to její otec, takže jí ublížit nechtěl,“ omlouvala Rathuská chování svého klienta.
O napjaté situaci byl ale přesvědčen i soud, který nakonec potvrdil rozsudek Městského soudu v Brně z letošního srpna. „Byť mu hrozil vyšší trest, obžalovaný nakonec dítěti neublížil. Jedinou poškozenou tak byla Fatima Jaloutová, které musí zaplatit sto padesát tisíc,“ uvedl Papírník.
Verdikt odvolacího soudu je pravomocný. Jalout má jedinou možnost jak rozsudek zvrátit. A sice podat si dovolání k Nejvyššímu soudu. Dovolání však neoddálí nástup do vězení, kam musí přijít do třiceti dnů.