V nejvyšších partiích Krkonoš napadlo v noci na dnešek zhruba 25 centimetrů sněhu. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) varovala před rizikem pádu větví a stromů. Na hřebenech je kvůli silné mlze a větrem zvířenému sněhu špatná viditelnost. V lavinových katastrech platí od středy třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

Například na Luční boudě ( ve výšce 1415 m. n. m) bylo dnes v 7:00 -12 stupňů Celsia, dohlednost se kvůli mlze pohybovala od 200 do 500 metrů, foukal nárazový vítr a stále sněžilo. Napadlo tam 25 centimetrů čerstvého prachového sněhu, celkem je u Luční boudy 65 centimetrů sněhu.

Přečtěte si: Buďte šetrní k přírodě, žádá lyžaře KRNAP

Podle Správy KRNAP kombinace velkého množství sněhu a silného větru znamená nebezpečí pádu větví či stromů, a lidé by proto měli být při pohybu v horách opatrní. "Naši lesníci jsou v terénu a případné polomy na cestách se snaží operativně odstraňovat," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podobná situace je i v Jeseníkách

"Od pondělí nepřetržitě sněží. Za silného větru se sníh ukládá na východních svazích, což je Velký a Malý Kotel, kde přibylo až 40 centimetrů převátého sněhu. Tento sníh je uložen na ledové krustě, je tak velká pravděpodobnost, že při velkém zatížení by sněhová vrstva mohla na tomto ledu sklouznout," řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Podle předpovědi má na horách i nadále sněžit, pokud bude trend počasí přetrvávat, nevylučují ani vyhlášení třetího lavinového stupně.

Horští záchranáři ani v Jeseníkách nedoporučují hřebenové túry, kde už druhý den silně fouká a panuje mlha. Ve středu večer tam zachraňovali tři mladíky ze silně zasněženého terénu na Sedýlku pod Vřesovou studánkou. Mladíci vyrazili ze Šeráku na Červenohorské sedlo, byli vysílení, naštěstí si pomoc přivolali mobilním telefonem.

První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila jesenická horská služba na konci loňského roku, druhý stupeň z pětibodové škály je dosud nejvyšší během této zimní sezony. V minulých letech jesenická horská služba vyhlašovala během sezony i několikrát třetí stupeň lavinového nebezpečí, naposledy předloni na začátku dubna, kdy napadlo během několika dní až 30 centimetrů sněhu. Čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí, tedy druhý nejvyšší, je v Jeseníkách ojedinělý. Vyhlášen byl naposledy v únoru před pěti lety.

Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí. V Jeseníkách se laviny vyskytují v lavinových katastrech ležících mimo turistické trasy, jde o oblast Velkého Kotle, Červené hory a Kralického Sněžníku, leží na nich celkem šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah.

Čtěte také: Jeseníky už se plní lyžaři, počasí jim moc nepřeje