V čele žebříčku obliby hejtmanů došlo ke změně. Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) díky 59 procentům pozitivních hodnocení vystřídal karlovarskou hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO, do roku 2014 ODS). Ta se od červnového průzkumu propadla až na čtvrtou pozici.

Daruj krev s Miss v  transfuzní stanici  Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Jiří Čunek
Nejoblíbenější hejtmané? Vildumetzová a Čunek. Šimek s Krnáčovou propadli

Na dalším pořadí je hejtman Vysočiny Jiří Běhounek rovněž za ČSSD a lidovecký hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který patrně díky svému dlouholetému působení ve vrcholné politice zůstává i nejznámějším hejtmanem v zemi. Za touto trojicí pak následuje zmíněná Vildumetzová, Oldřich Bubeníček (KSČM), Ivana Stránská a Martin Netolický (oba z ČSSD) s 50 až 46 procenty pozitivních hodnocení.

Neznámý Šimek v hodnocení propadl

Na opačném konci pomyslného žebříčku je jihomoravský hejtman Bohumil Šimek, který je zároveň spolu s královéhradeckým Jiřím Štěpánem i nejméně známým hejtmanem mezi obyvateli svého kraje (nezná ho přibližně polovina z nich).

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Primátorka Krnáčová v Praze končí, Babiš ji nechce

Pro hejtmany je pozitivním zjištěním, že pokud už je obyvatelé jejich kraje znají, vyznívá jejich hodnocení spíše pozitivně než negativně. To se však netýká končící pražské primátorky. Pozitivně se k její práci vyjádřila jen čtvrtina dotázaných obyvatel hlavního města. Zarážející je zjištění, že pětina Pražanů nezná primátorku ani po čtyřech letech působení v čele pražské radnice.

Kromě hodnocení hejtmanů sledoval výzkum STEM/MARK pocit zlepšení života obyvatel ve svém domovském regionu. Vyplynulo z něj, že největší posun k lepšímu v posledních dvou letech zaznamenali obyvatelé Zlínského a Plzeňského kraje. Na opačném konci jsou Karlovarský a Ústecký kraj, kde téměř polovina obyvatel žádný posun k lepšímu nezaznamenala.

Výzkumu uskutečněného prostřednictvím kombinace telefonického a on-line dotazování se zúčastnily dvě tisícovky respondentů ve dnech 10. až 20. září 2018.

Prezident Miloš Zeman
Průzkum: Důvěra v prezidenta mírně vzrostla, nejhůř dopadla sněmovna