Kriminalisté napříč celou republikou v posledních době zaznamenali řadu deliktů, kdy se lidé snažili podvodným způsobem vydělat na lécích. Před soudy se již dostaly desítky lidí, včetně lékařů a zdravotních sester, kteří jsou podezřelí z účasti na nelegálních obchodech. Hrozí jim až dvanáctileté tresty.

Jen ostravská justice tento týden řeší hned čtyři případy. V úterý začíná u krajského soudu hlavní líčení s jedenačtyřicetiletým mužem a jeho stejně starou družkou z Ostravska. Mezi roky 2013 a 2016 měli prostřednictvím internetu a telefonických kontaktů nabízet a prodávat léky na předpis lidem z celé republiky.

Podle žalobce šlo přibližně o dva tisíce osob, které od nich odebraly více než 200 tisíc tablet. Dvojice údajně utržila nejméně tři a půl milionu korun, samotný zisk policie vyčíslila na milion korun.

Zhruba dvacet procent všech léků, které dvojice prodala, pocházelo od ženy z Karvinska. Ta je odebírala od své praktické lékařky. „Při návštěvě se jí zeptala, zda by jí léky mohla předepsat na zdravotní potíže. Praktická lékařka s tím souhlasila. Žena z Karvinska ale časem své žádosti stupňovala s tím, že se jedná o léky pro její rodinu, kamarády a podobně,“ uvedl kriminalista obeznámený s případem.

Další část léků měla dvojice různým způsobem nakupovat a se ziskem prodávat.

Lékaři

Tento týden u ostravského krajského soudu pokračuje také jednání se dvěma lékaři, kteří měli bez vědomí pacientů vystavovat recepty. Obžalovanými jsou bývalý primář Očního centra Vítkovické nemocnice Zdeněk Pastor (60 let) a jeho syn Tomáš Pastor (34 let).

Spolu s nimi stanula před soudem lékárnice Silvie Karkošková (43 let), která recepty údajně zanesla do evidence lékárny, v níž byli obžalovaní jednateli a společníky. Tyto léky pak Karkošková uplatnila u zdravotních pojišťoven.

„Neoprávněně vylákali od zdravotních pojišťoven plnění přesahující pět milionů korun,“ uvedl státní zástupce Petr Kondělka.¨

Kšefty

V dalším hlavním líčení, které tento týden probíhá u krajského soudu, figuruje Vlastimil Hýža (43 let) z Karvinska. Podle obžaloby si z lékáren na základě padělaných lékařských receptů opatřoval léky obsahující psychotropní látku zolpidem.
Odběrateli byli často lidé, kteří si na farmaka vytvořili závislost.

V podstatě ze stejného činu je Hýža obžalován i v jiné podobné kauze projednávané od roku 2012 u ostravského krajského soudu.

Sestra

Na tento týden je naplánováno i jiné odročené líčení, tentokrát u Okresního soudu v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedla zdravotní sestra Simona Jarabicová (32 let) z Ostravy, jež pracovala na metabolické jednotce intenzivní péče Městské nemocnice Ostrava.

„Zcizovala různá léčiva, která jsou dostupná pouze na lékařský předpis,“ uvedl státní zástupce s tím, že medikamenty poté prodávala. „Prostřednictvím webových stránek léčiva nabízela ke koupi,“ dodal žalobce s tím, že se tak dělo v období 2013 až 2015.

Nelegálním prodejem léků získala desítky tisíc korun. Společně s Jarabicovou je souzen i její bývalý přítel Martin Botur (39 let). Ten se měl podílet na některých prodejích.