„Do žádných akcí se nezapojím, to jsme udělala jenom 17. listopadu před pětadvaceti lety. Slíbila jsem tehdy studentům, že přijdu a zazpívám hymnu. Vzala jsem si hodinu volna z práce, doběhla jsem pro svou desetiletou dceru do školy, ale kvůli odkloněným tramvajím jsem dorazila v době, kdy se čelo průvodu dalo do pohybu. Katka byla malá, tak jsem s ní nechtěla být v té tlačenici a šly jsme domů. Ještě, že jsme to udělaly, kdybychom se k něčemu připletly a něco se jí stalo, tak mě její tatínek utluče čepicí," řekla Kubišová.

Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla díky událostem v listopadu 1989 po téměř dvaceti letech vrátit k veřejnému vystupování. „Byl to pro mě životní kotrmelec, v klidu jsem si hnila jako referentka zásobování Výstavby sídlišť v Praze a nečekala jsem, že bych se vrátila ke zpěvu. Nebylo to jednoduché, třeba s texty, za ta léta se otupí mechanická paměť," uvedla Kubišová, která svůj legendární zpěv Modlitby pro Martu před davy na Václavském náměstí z balkonu Melantrichu označuje za ‚zoufalý pokus o zpěv'.

Návrat ke zpívání

Ve volbách roku 1990 zasedla Kubišová do české části Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, ale ještě téhož roku na mandát rezignovala. Do politiky se již nalákat nenechala. „Věděla jsem, že je dobré být aktivní a připomínkovat režim. Ale vytvářet ten režim a vládnout, to je těžká disciplína," konstatovala.

Svůj návrat ke zpívání označuje jako ‚druhou kariéru'. V rámci ní ve čtvrtek v pražském Divadle Ungelt pokřtí nahrávku recitálu za doprovodu hudební skupiny Petra Maláska.

„Uměleckému řediteli Ungeltu Milanu Heinovi jsem slíbila, že mu budu k dispozici do pětasedmdesáti let, ale nerada bych vzbuzovala soucit," sdělila dvaasedmdesátiletá Kubišová ke své umělecké budoucnosti. „Potřebuju konečně napsat chystanou knížku vzpomínek, ale na to musím ukončit všechny aktivity," dodala.

Kubišová patří mezi významné osobnosti československého a českého uměleckého a kulturního dědictví. Je uznávanou morální autoritou. Protože jí komunistický režim zakázal vystupovat, stačila do roku 1989 vydat pouze jedno album Songy a balady. Před dvěma lety byla vyznamenána Řádem čestné legie. Nejvyšší francouzské státní vyznamenání se uděluje na základě dekretu prezidenta republiky. Dokument Olgy Sommerové o Kubišové Magický hlas rebelky získal letos na festivalu v Karlových Varech cenu diváků.