Martinu Wojtylovou Opavu v roce 2015 překvapilo, kolik v porodnicích zůstává odložených dětí. Rozhodla se, že jim zpříjemní život a uchová vzpomínky na jejich první chvíle. V pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady proto společně s dalšími dobrovolníky začala pro každé takové dítě chystat kufřík se vzpomínkami.

Dnes projekt Život v kufříku působí ve více než šedesáti porodnicích po celé republice. „Ročně je u nás odloženo asi pět set dětí, což je ostudné číslo. Dostávají se do osvojení či pěstounské péče,“ informovala Deník Wojtylová Opava. 

Malý Alex z Plzeňska, který se potýká s řadou zdravotních problémů, se svými blízkými
První záchvat vše změnil. Vývoj chlapce se pozastavil, nyní chodí s chodítkem

Do světa plného radosti i nástrah si sebou z porodnice odnášejí právě kufřík plný hraček, dudlíků či oblečků. Dobrovolníci jej předávají jejich pěstounům či osvojitelům.

„V každém kufříku jsou originály. Přispívají babičky a další ženy, které umějí háčkovat a plést. Chceme, aby kufřík symbolizoval jedinečnost každého dítěte. Každý set věcí je proto osobitý. Každé dítě má jiný kulíšek,“ řekla Wojtylová.

Martina Wojtylová OpavaMartina WojtylováZdroj: se svolením Nadace Lilie & Karla Janečkových

Hlásit se mohou další a další lidé se šikovnými rukama a dobrým srdcem. I dobrovolníci, kteří budou kufříky rozvážet. „Někdy je to dálka, třeba z Třince do Chebu,“ přiblížila Wojtylová Opava. Zájemci mohou pomáhat i při osvětových a charitativních akcích.

Naděje na lepší život

Nyní dobrovolníci rozjíždějí projekt Dobroškola. „S naší neziskovou a charitativní činností seznamujeme děti na základních školách. Vzhledem k tomu, jaký máme zdravotní systém a že se řadíme spíš k západním zemím, je u nás odkládáno příliš dětí,“ zhodnotila Wojtylová Opava.

Záštitu nad Životem v kufříku má nadační fond LA VIDA LOCA. „Kufříky jsou nesmírně důležité pro děti i personál na oddělení,” podotkl primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Bulovka Martin Čihař. Ačkoli je totiž péče o odložená miminka spojená se smutkem, kufříky přispívají k naději na lepší život.

O projektu jsme psali již dříve: 

Odloženým dětem má se vzpomínkami pomoci kufřík vzpomínek.
Nevědí, kým jsou, ani komu se narodily. Odloženým dětem pomůže speciální kufřík

Wojtylová Opava za svou činnost v září v pražské kavárně Anežka převzala ocenění Laskavec, kterou uděluje Nadace Lilie & Karla Janečkových. Stala se prvním Laskavcem šesté série a získala finanční dar v hodnotě šest na šestou, tedy 46 656 korun. „Vše musíme dělat primárně pro děti,“ okomentoval to matematik Karel Janeček.

Výstava Laskavců

Ve dnech 2. až 22. října se na pražské Piazzettě Národního divadla uskuteční výstava velkoformátových panelů s portréty a příběhy Laskavců. Ocenění získávají lidé, kteří nezištně pomáhají svému okolí. Dosud jich bylo na šest desítek. Další potenciální Laskavce může nominovat i veřejnost.