Tématem schůzky s Mynářem byl podle Babiše právě průběh výměny na ministerstvu zahraničních věcí. "Byl jsem informován, že by to (jmenování) mělo být ve středu," řekl premiér. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen vedením ministerstva zahraničí, zřejmě návrh na obsazení ministerstva Kulhánkem podá podle premiéra dnes nebo v pátek.


Babiš dnes zopakoval, že Kulhánek je pro něj dobrý kandidát. "Máme historicky dobrou spolupráci," uvedl.

Vláda bez důvěry. Až do konce

Ve funkci ministra má Kulhánek nahradit Tomáše Petříčka (ČSSD), kterého se Hamáček rozhodl odvolat poté, co nad ním minulý týden zvítězil ve volbě stranického předsedy. Prezident Miloš Zeman odvolal Petříčka v pondělí, od té doby vede ministerstvo dočasně Hamáček.

Petříčkův konec

Spolupráce s Petříčkem podle Babiše nedrhla. Tím, že kandidoval na předsedu ČSSD, ale dělal logicky různá prohlášení. "Montoval se do vakcín, to vůbec nebyl jeho byznys," uvedl Babiš. Kulhánkovi dnes říkal, aby vakcíny vůbec neřešil, protože ty jsou v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

Podle Babiše není kritika Petříčka na místě. Ministerstvo zahraničí funguje.

Petříček odmítal očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Hamáček ve středu oznámil, že v pondělí poletí do Moskvy. Cestu už dříve avizoval v souvislosti s diskusí o pořízení vakcíny Sputnik V. Chce, aby země byla připravena rychle reagovat po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Poslanec hnutí ANO a bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na schůzi Poslanecké sněmovny
Ostrá hádka kvůli exministrovi Vojtěchovi. Piráti mluví o politických trafikách

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším spolupracovníkům Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí.

Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu a kvůli nezkušenosti jeho nominaci kritizuje opozice. Podle Babiše by to ale neměl být problém, Kulhánek má nejvyšší bezpečnostní prověrku.