Klání se aktivně zúčastnilo 24 lidí a jejich počínání přitáhlo i mnoho diváků. Někteří se sice na turnaj necítili, ale hru si cvičně vyzkoušeli.

Úřadující mistr světa i České republiky Karel Tesař přijel z Plzně i s šestnáctiletým synem Karlem, který v loňském žebříčku obsadil místo páté, a manželkou Lenkou. A do hry se zapojili všichni. Plzeň je podle Tesaře městem, kde jsou kuličky hodně populární, a na turnaje tam přichází přibližně 60 lidí. Nejstaršímu hráči je 75 let.

I když hezké počasí je příjemnější, hráči dokážou absolvovat i turnaje po kotníky v blátě, a pokud se setmí a hra není u konce, jsou schopni hrát i při světle z baterky.

Na Střeleckém ostrově většina borců i náhodných hráčů používala skleněnky. Ale přišli i závodníci s "hliněnkami". Jeden z nich Jaryn Hořava měl v hrsti už notně ošoupané pamětnické hliněné kuličky, jejichž barvu už odvál čas. Přivedl sebou i šestiletého syna Jáchyma, který chce kráčet v otcových stopách a hliněnky možná jednou zdědí.

Mistr světa Tesař začal závodně hrát v roce 2005 a hned v následujícím roce vyhrál kde co. Podle jeho názoru je pro hru s kuličkami nejdůležitější přesnost, cit v ruce a je třeba kuličky dobře rozhodit. Kuličky se házejí ze vzdálenosti na sedm a půl metru a důlek má průměr deset až 11 centimetrů.

Podle předsedy Českého kuličkového svazu Petra Štěrby se turnajů průběžně účastní 100 až 200 hráčů. Je to sport jako každý jiný a navíc ho lze provozovat v každém věku. Důležitá je psychika hráčů. Někoho možná na turnaj přivede nostalgie. Závodů se mohou zúčastnit děti, ale je to podle Štěrby spíše hra pro dospělé. Hráči kuliček zrají jako víno, doplnil.

Česká republika patří do mezinárodní špičky a pořádá i mezinárodní akce. V Česku se pořádají turnaje individuálních závodníků. V zahraničí závodí týmy. Kuličky se hrají především v Německu, Nizozemsku a na Slovensku. Hodně se hrají i v USA, ale Američani mají jiná pravidla.