„Důležité je, že bude možné už i konzumovat a tedy bude povolen například i popcorn v kinech," řekl také Zaorálek (ČSSD).

V muzeích a galeriích bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Podle Zaorálka bude i v létě stále platit balíček kultura čtyři a omezení stále budou. „Stále budeme pokrývat náklady až do 80 procent. Nevylučuji však, že dojde k určitému rozvolnění na srpen," uvedl Zaorálek.

Skupiny budou moci navštěvovat hrady a zámky bez omezení, pokud budou mít negativní testy na koronavirus nebo budou očkováni proti covidu-19, dodal ministr.

Ilustrační foto.
Učitelé i žáci odloží roušky i ve zbývajících krajích, schválila vláda

Hrady, zámky nebo třeba zříceniny také zpětně dostanou 200 milionů korun za měsíce, kdy musely být zavřené. Každý z nich bude moci čerpat maximálně čtyři miliony a nesmí přesáhnout 80 procent provozních nákladů, uvedl na tiskové konferenci ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Aktuálně od úterý 8. června platí, že na kulturních akcích může být 1000 lidí uvnitř a 2000 venku. Podmínky testování se v kultuře sjednotily s restauracemi a na kulturních akcích je možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti. Možné je naplnit jen polovinu hlediště uvnitř, venku je kapacita ode dneška bez omezení.

Uvnitř mohou i nadále být jen usazení diváci, venku je možné prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční. Stále pro návštěvníky platí nutnost mít zakryté dýchací cesty.