DRAHÁ DENNÍ DÁVKA

„Tabákové výrobky urychlují metabolismus a snižují tím účinky celé řady léků. Mohou také ovlivnit osud léčiva v organismu a zvýšit jejich nežádoucí reakce,“ potvrzuje specialista na nevhodné kombinace léčiv Josef Suchopár. Může se tedy podle něj snadno stát, že pacient spolyká pilulky za desítky tisíc, očekávaný výsledek se ale nedostaví. Týkat se to přitom může rozmanité řady chorob včetně těch „nejdražších“.

„Například pokud si vezmeme přípravek Olanzapin na schizofrenii, tak tím se v Česku léčí kolem třiceti tisíc lidí. Denní dávka tohoto léku pro jednoho pacienta stojí 65 korun. Pokud tedy třetina pacientů kouří a lékař o jejich zlozvyku neví, vyhodí se každý den oknem léky za 650 tisíc,“ vypočítává Suchopár. Pokud se lidé naopak ke kouření přiznají a lékař jim kvůli tomu zvýší dávku, zaplatí pojišťovny za jejich terapii dvojnásobek – tedy 1,3 milionu denně.

Přestat je těžké

Lékaři by proto měli podle něj na pacienty tlačit, aby s cigaretami přestali. Jenomže to většina z nich nedělá. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu se na tento zlozvyk zeptá jen čtyřicet procent lékařů. U hospitalizovaných na lůžku je toto procento ještě nižší. „Diagnózu závislost na tabáku má v kartě jenom 1,5 procenta pacientů v nemocnicích,“ upozorňuje profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

JEN DVĚ POJIŠŤOVNY

Kouření nezajímá ani zdravotní pojišťovny, které zbytečně drahou léčbu platí. „Ze sedmi zdravotních pojišťoven přispívají na odvykání kouření jenom dvě. Ostatní to nepovažují za důležité,“ řekla profesorka Králíková.

Léčbu závislosti na tabáku podporuje konkrétně Všeobecná zdravotní pojišťovna, podle její pracovnice Heleny Damovské zaplatí pojišťovna za odvykání kouření svým klientům asi 1,7 milionu korun ročně. „Jde o příspěvek na volně prodejné léky k odvykání kouření,“ přiblížila Damovská. Druhou pojišťovnou, která své klienty motivuje nekouřit, je Oborová zdravotní pojišťovna.

Lidé by přitom zájem o léčbu závislosti měli. Podle průzkumů, které představil Státní zdravotní ústav spolu s Centrem pro závislé na tabáku, by raději nekouřilo 1,4 milionu kuřáků z 2 milionů. Bez pomoci ale zvládne přestat jen pět procent z nich, tedy asi 32 tisíc lidí. Ostatní potřebují pomoc zdravotníků. „Pokud se jim této pomoci dostane a navštěvují některé z center pro odvykání kouření alespoň půl roku, uspěje celých 80 procent lidí,“ přiblížila Králíková.