Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Kuřim: Žaloba navrhla tyranům téměř 40 let vězení

Brno – Před brněnský krajský soud předstupili znalci, kteří vypracovali revizní znalecký posudek na Barboru Škrlovou. Ten by měl odhalit skutečnou tvář ženy, která v zamotaném příběhu hrála hned několik rolí.

20.10.2008 31
SDÍLEJ:

Kláru Mauerovou poslal soud na devět let do vězení a její sestru Kateřinu Mauerovou na deset.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Narodila se jako Barbora Škrlová před čtyřiatřiceti lety. Loni zahrála role dvou třináctiletých dětí. Aničky, za kterou se vydávala v dětském krizovém zařízení Klokánek. A Adama, do něhož se „převtělila“ při svém útěku z Česka do Skandinávie. Jedni psychologové o ní říkají, že dokáže „zahrát cokoliv a klidně by za to mohla získat Oscara“, druzí tvrdí, že je vážně nemocná.

Ať tak či tak, Barbora Škrlová je jednou z klíčových postav kuřimské kauzy týrání devítiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba. Podle žaloby se na mučení chlapců podílela.

Znalci před soudem

„Škrlová v jednom případě týrala Ondřeje tím způsobem, že poté, co ho vytáhla z úkrytu za truhlou, kam se schoval, povalila ho na zem, opakovaně mu ponořovala hlavu do lavoru naplněného vodou, až se Ondřej topil, protože nemohl dýchat, a napil se vody, a v tomto jednání přes jeho odpor pokračovala až do chvíle, než se z lavoru vylila voda, a poté ho zavřela do skříně,“ uvádí se v žalobě.

Podle psychologa Ivana Weinbergera je ale Škrlová obětí zamotané hry, kterou hraje už od útlého dětství. S kým ovšem neřekl. Barbora také trpí podle znalců těžkou poruchou osobnosti. Podepsalo se na tom podle nich dlouhodobé týrání, nedostatek spánku a takzvaný Stockholmský syndrom. To je jakási specifická vazba oběti na pachatele

Brněnský krajský soud, který se případem zabývá, si kvůli rozporům v dokumentech nechal zpracovat revizní znalecký posudek. S jeho závěry nyní před soud předstupují znalci, kteří se duší Škrlové zabývali.

ON-LINE

Další pokračování soudního přelíčení sledujte zde

10.22 -
Hlavní líčení je přerušeno zhruba na půl hodiny.

10.19 - Do spisu soudce založil i novinový článek z brněnského Deníku Rovnost. V něm je popsán Jan Turek jako člověk, který rád pracuje s dětmi.

10.15 - Kateřina Mauerová předkládá důkazní návrh, který se týká návštěv v brněnské vazební věznici. Soud tento důkaz přečetl a založil do spisu. Ten už má bezmála šest tisíc stran listinných důkazů.

10.11 - Staněk navíc chce vyslechnout onoho tajemného Doktora, který mučící praktiky vymýšlel. "Klára mluví o doktorovi Gajovi. Tento existuje. Jmenuje se Alexandr Gaja a v roce 2006 skládal na Masarykově univerzitě v Brně doktorandskou práci. Proto by bylo dobré ho vyslechnout," doplnil advokát Jana Turka.

10.08 -
Státní zástupkyně ani zmocněnkyně návrhy na doplnění dokazování nemá. Obhájce Richard Novák trvá na výpovědi Josefa Škrly a profesora Rektora, u nějž se jeho klientka Škrlová léčila na epilepsii. Obhájce Milan Staněk, který zastupuje Jana Turka, trvá na doplnění dokazování, které se týká návštěv Kateřiny a Kláry Mauerové ve vazbě. "Klára chtěla spolupracovat s policií. Ale jen kvůli tomu, aby ji soud pustil z vazby," namítá Staněk.

10.06 - Objem dokazování pro dnešní den je podle soudu vyčerpaný. Soudce Göth se ptá, zda má žalobkyně a obhájci návrhy na doplnění dokazování.

10.04 - Další písemností je psaní Kateřiny Mauerové. V něm vysvětluje roli Škrlové coby třináctileté Aničky u její sestry Kláry. "Barbora, Ondřej i Jakub museli plnit nejrůznější úkoly. Ondra se jednou na chatě ve Veverské Bítýšce ztratil. Bára ho měla najít. Klára ho hledala taky. Schoval se do truhly pod kamny, na ní byly bambusové tyčky. Bára ho za trest topila v lavoru," píše Kateřina.

10.01 -
Otci dále Škrlová píše v jinotajích. "Víme, jaké je mezi námi pouto. Doneslo se ke mě mnohé, co kluci šířili. Nic ušlechtilého. Nemohla jsem říci o tom, co jsem věděla nebo si pamatovala. Co se děje dole je prosté. Na Katku se nehněvej. Co se děje ve světě pozemském, není podstatné. Důležité jsou barvy. Nic víc," napsala Škrlová.

09.58 - Jedna z písemností je dopis Barbory Škrlové pro tatínka Josefa Škrlu. "ÚOOZ falšuje důkazy. Nevěřím jim ani slovo. Není nic, co bych si vymyslela. Všechno padne na mou hlavu. Smrt. Smrt je pravda. Moje výpověď se nedá k ničemu použít. Povedlo se mi je udržet v domnění, že mají informace. Ale nemají nic," píše Barbora. (ÚOOZ - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.)

09.56 - Výslech znalců skončil. Soudce Pavel Göth bude číst další listinné důkazy, které založila státní zástupkyně do spisu.

09.48 -
Role oběti, do které se údajně dostala Barbora Škrlová, je role, která manipuluje s okolím. "Domnívám se, že její struktura osobnosti je současně manipulovatelná. Nicméně i ona dokáže manipulovat s okolím," upozornil znalec.

09.46 - Škrlová dostala záchvat i při vyšetření v Praze. Znalci se však shodli na tom, že záchvat byl neepileptický, což je nový termín v medicíně. Lékaři neepileptický záchvat objevili zhruba před pěti lety. "Je to nekontrolovatelné?" ptá se advokát Barbory Richard Novák. Znalec mu odpověděl, že to zřejmě nedělá schválně.

09.36 -
Škrlová byla pod velice silným tlakem, který na ni navíc vyvíjeli lidé z jejího blízkého okolí. Obhájce ale zajímá ještě jedna skutečnost. A to, zda trpěla Škrlová epilepsií či nikoliv. Znalci z Prahy tvrdí, že ne. V Brně se však Škrlová na epileptické záchvaty léčila.

09.27 -
Matka Barbory Škrlové se znenadání postavila a chtěla odejít ze soudní síně. "Paní doktorko, jestli odejdete, nebudete již vpuštěna zpátky. Je to opatření justiční stráže. Takže si rozmyslete, zda chcete odejít nebo zůstat," řekl soudce Pavel Göth Renátě Škrlové. Ta se zarazila a šla si zpátky sednout. Cestou něco mumlala, ale nebylo jí rozumět. Soud její projevy nechal bez mrknutí oka.

09.23 -
Škrlová byla pod masivním stresovým tlakem, říkají revizní znalci. Kvůli tomu se u Škrlové rozvinula porucha osobnosti. Rozvoj neurotických příznaků je prý snadný. Obhájce Kateřiny Mauerové zajímá, jaký vliv měla Anička alias Barbora Škrlová na Kláru Mauerovou. "To nedokážeme posoudit. Škrlová je však značně manipulativní, ale ne dominantní," řekl znalec.

09.14 -
Státní zástupkyně se znalců ptá, jak je možné, že znalci obhajoby došli k jiným závěrům. "Jsou to jejich vlastní závěry a mě nepřísluší se k nim vyjadřovat. Závěry mohou být rozdílné. Koneckonců i v právu dochází k odlišným závěrům," říká jeden ze zpracovatelů revizního znaleckého posudku.

09.10 -
Znalci z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kteří zpracovávali znalecký posudek, se přiklonili k závěrům, že Škrlová je sice epileptička, ale tato choroba u ní nebyla nalezena. Porucha osobnosti, kterou Škrlová trpí, nelze léčit medikamenty.

09.06 - I když se spousta svědků shodla v tom, že se Škrlová v minulosti léčila na epilepsii, znalci u ní tuto chorobu nenalezli. Další záhadou je, že když se Škrlová vydávala za třináctiletou Aničku, pak o této roli věděla. "Do role šla naprosto vědomě. Byla schopna pochopit, že se mohla podílet na trestné činnosti. Její jednání nebylo ovlivněno psychologickou poruchou," čte soudce Göth z revizního znaleckého posudku.

09.02 - Členství v náboženském hnutí mohlo mít vliv na jednání Škrlové. A to velmi zjevný. Ve vztahu preferuje Kateřinu před Klárou Mauerovou. Resocializace je podle znalců žádoucí. Pokud nastoupí Škrlová do vězení, musí být izolovaná od ostatních obžalovaných. Tedy hlavně Kateřiny.

09.00 -
Z výsledků revizního znaleckého posudku vyplývá, že Škrlová má výbornou paměť. Její věrohodnost není narušena. "Je schopná vnímat a zapamatovat si. Vlivem osobnostní struktury si však děj může posouvat jinam. Je to její vědomé rozhodnutí," píše se v posudku. Rozhodovací procesy Škrlové jsou kolísavé. Sklony k trestnímu jednání a k páchání trestné činnosti podle znalců Škrlová nemá. "Rozhodla se dobrovolně, i když to bylo ovlivněno podmínkami. Především blízkých lidí. I přesto se rozhodla páchat trestnou činnost," uvádí znalci.

08.55 -
Pobyt Škrlové na svobodě není podle znalců nebezpečný a znalci rovněž nenavrhli její ústavní léčbu. Co se týče závislosti na drogách a alkoholu, pak podle znalců není závislá ani na jedné návykové látce. Vliv alkoholu či drog navíc znalci v době páchání trestného činu u Škrlové nezaznamenali.

08.53 - Výsledky znaleckého posudku pozorně poslouchá advokát Barbory Škrlové Richard Novák. Škrlová se dnešního líčení nezúčastní. Požádala totiž o hlavní líčení v její nepřítomnosti.

08.52 - Jednání Škrlové, která hrála roli třináctileté Aničky a později i stejně starého Adama, nebylo podle znalců dáno psychickou poruchou. Škrlová byla v době, kdy role hrála, zcela při smyslech. V revizním znaleckém posudku také stojí, že Barbora trpěla takzvaným "stockholmským syndromem". To je vazba oběti na člověka, který ji drží v pomyslné kleci.

08.49 - Jednání Škrlové mívá často velmi dramatický ráz. Podle znalců dokáže "přehrávat". Tyto stavy náleží do skupiny neurotických poruch. Pseudozáchvaty se velmi podobají epileptickým záchvatům. Znalci u ní našli rozvětvenou poruchu osobnosti. "Žije ve více osobnostech. V roli dítěte i dospělého vystupovala zcela účelově a nedělalo jí to problémy," tvrdí revizní posudek.

08.46
- Soudce Pavel Göth čte závěry revizního znaleckého posudku. Podle něj trpí Barbora Škrlová poruchou osobnosti. "Má mělkou emotivitu, málo snáší zátěž, je vysoce emotivní. Škrlová má obtíže jako například stavy úzkosti. To je nemoc neurotického charakteru," uvádí se v revizním znaleckém posudku, který si nechal vypracovat soud. Takzvanou postraumatickou stresovou poruchou netrpí.

08.41 - Soud vykázal ze soudní síně reportéra televize Nova, Josefa Svobodu. Důvod? Ve čtvrtek totiž v soudní síni natočil hysterický záchvat Kláry Mauerové.

08.39 - Eskorta přivedla do soudní síně Kláru a Kateřinu Mauerovou. Kateřina má na sobě stejný model jako minulý čtvrtek, tedy modré džíny a růžový svetr. Klára přišla oděna v zeleném.

Autor: Pavel Mokrý

20.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 31
SDÍLEJ:
Juraj Chmiel
3

Velvyslanec Chmiel vysoudil přes dvě stě tisíc korun. Stíhán byl neprávem

Po náletu kamikaze
1 3

Blázni, nebo hrdinové? Názory mladých Japonců na piloty kamikaze se různí

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

/VIDEO/ Víte, kdo má zbrojní průkaz, kdo podporuje stavbu mešit v Česku nebo který uchazeč o Hrad chce přijmout euro? Celkem na 30 otázek odpovídali prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Mirek Topolánek při cestě prezidentským vlakem. Prohlédněte si galerii, jak se vyjádřili k jednotlivým tématům.

Nová Sněmovna odstartovala: Poslanci se hádali o imunitní výbor

Zákonodárci vzešlí z říjnových voleb dnes složili slib a poprvé zasedli do poslaneckých lavic. Hladký průběh jednání se ale zadrhl na návrhu počtu členů mandátového a imunitního výboru (MIV).  

Dakar bude náročný a rozhodnout může už úvodní část závodu, shodují se závodníci

Dakar 2018 se blíží a členům týmu Big Shock Racing se zvedá nálada. I přesto, že má teď každý plné ruce práce. Sestava týmu zůstává nezměněna, stejně jako posádka žluté liazky. Pilot Martin Macík Jr. pojede slavný závod už pošesté, navigaci si vzal na starost opět František Tomášek a techniku jistí Michal Mrkva. 

Opravdu nejde o vtip: londýnské autobusy by mohly jezdit na kávu

Americká stanice CNN přišla se zdánlivě úsměvnou zprávou. Známé dvoupatrové autobusy v Londýně možná už brzy budou jezdit na nové biopalivo, jehož základní složkou je kávový olej.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT