Ministerstvo školství loni na podzim schválilo dotaci, z níž mělo být vybraným účastníkům uhrazeno 80 procent kurzovného. Náměstek pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL) se proti tomu ale postavil s vysvětlením, že jde o příliš drahý program, a těsně před podepsáním smlouvy bylo rozhodnutí o schválení dotace zrušeno. Po měsíci dohadů ministerstvo uhradilo slíbené stipendium aspoň 150 středoškolákům, kteří se zúčastnili kurzů v podzimním semestru a začínali s tím, že ponesou jen 20 procent nákladů.

Kvůli postupu ministerstva chtěla nadace podle Bočkové s podporou amerických kurzů CTY v Česku skončit. „Nicméně nadšení studentů, jejich skvělé výsledky v kurzech CTYOnline a mezinárodních AP testech, podpora odborné i široké veřejnosti ji přesvědčily, že má smysl pokračovat," uvedla Bočková v tiskové zprávě.

V příštím školním roce poskytne nadace českým účastníkům programu 30 až 50 procent kurzovného, které se pohybuje kolem 30.000 korun. Středoškoláci, kteří společně s doporučením ředitele školy předloží doklad o přiznání dávek státní sociální podpory, budou mít kurzy zdarma. Registrace do podzimního semestru začaly 1. června a potrvají do 9. září.

Založení pobočky

Kurzy CTYOnline pomáhají žákům urychlit a obohatit učení. Nabízené obory jsou od přírodních věd přes matematiku, informatiku po angličtinu. Žák pracuje s instruktorem, který poskytuje rady, zpětnou vazbu a hodnocení. Kurzy vyžadují zhruba šest až deset hodin studia týdně.

Nadace se nevzdala ani myšlenky na založení středoevropského centra CTY v České republice. Je připravena na to přispět částkou 400.000 dolarů (asi deset milionů korun), pokud stejnou částkou poskytne český sponzor nebo sponzoři. Založení středoevropské pobočky by mimo jiné znamenalo zlevnění kurzů pro české účastníky.

Centrum pro talentovanou mládež (CTY) vzniklo v roce 1979 jako nezisková organizace při americké univerzitě Johnse Hopkinse. V Česku jeho kurzy fungují od roku 2010.