V Českém Dubu byly při měření před 14 dny překročeny limity pro ukazatele fekálního znečištění. Jeho příčina se zjišťuje. V Libereckém kraji je zhoršená kvalita vody také na Hamerském jezeře, v Máchově jezeře a v Chrastavě u Liberce. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat.

Nevhodný ke koupání je podle hygieniků Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde se loni objevily cerkárie a návštěvníkům způsobily svědivou vyrážku. V nádrži Rozkoš na Náchodsku u autokempinku jsou zvýšené hodnoty sinic, chlorofylu-a a voda má sníženou průhlednost. Přesto je ještě vhodná ke koupání.

Na ostatních přírodních koupalištích, která hygienici pravidelně sledují, je voda buď naprosto bez závad nebo jen s mírnými potížemi. To je případ třeba jezera Chmelař v Úštěku na Litoměricku, Varvařova na Ústecku nebo přehrady v Luhačovicích na Zlínsku. Zcela bez omezení jsou koupaliště ve středních Čechách nebo na jižní Moravě.

Kvůli aktuálním vysokým teplotám zahájili sezonu například na koupališti v Lomnici nad Popelkou v Českém ráji. Někteří provozovatelé se také snaží lákat návštěvníky nejenom na koupání. Na Hostivařské přehradě v Praze letos nabízejí pronájem takzvaných paddleboardů, tedy surfových prken poháněných pomocí dlouhých pádel.