Chladná byla především první polovina května. Úterý 7. května dokonce 150 meteorologických stanic naměřilo mrazový den. Naopak letní den, kdy je maximální denní teplota vyšší než 25 stupňů, byl alespoň na jedné stanici naměřen pouze ve čtyřech dnech ve druhé polovině měsíce. V Čechách bylo v květnu o půl stupně chladněji než na Moravě a ve Slezsku.

Květen byl ale bohatý na deště. Průměrný měsíční úhrn 90 milimetrů, tedy 90 litrů vody na metr čtvereční, představuje 130 procent třicetiletého normálu. Nejméně pršelo v Karlovarském kraji, kde spadlo méně než 60 litrů vody na metr čtvereční. Průměrný měsíční srážkový úhrn větší než 100 milimetrů meteorologové zaznamenali v Pardubickém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a kraji Vysočina.

Nejvíce pršelo hlavně v posledních deseti dnech měsíce. Nejvíce pršelo ve spojitosti s tlakovou níží Axel mezi 21. a 23. květnem ve Frýdlantském výběžku a v Beskydech. O pár dní později přecházela přes celé Česko zvlněná fronta, při níž nejvíce srážek spadlo v Jizerských horách a v podhůří Beskyd. Nejvyšší denní srážkový úhrn v květnu byl naměřen 22. května na Frýdecko-Místecku, a to 92,6 milimetru.

Sucho se vrací

Deštivý a studený květen výrazně pomohl zemědělcům, kondice porostů se výrazně zlepšila. Potvrdily to jak satelitní snímky, tak ohlasy zemědělců, kteří jsou respondenty portálu InterSucho. Sucho vymizelo v květnu v povrchové vrstvě do 40 centimetrů zcela a v hloubce do jednoho metru ve velké části republiky, řekl koncem května ČTK bioklimatolog a koordinátor projektu InterSucho Miroslav Trnka. Podle aktuálního grafu vývoje sucha, který ukazuje i výhled na dalších devět dnů, sucho do konce tohoto týdne opět nastoupí.

Z dalších informací meteorologů vyplývá, že květen byl málo slunný. Ze slunečního svitu se lidé mohli v květnu radovat jen 143 hodin, což bylo výrazně pod průměrem. Výrazně slunné byly ale od února všechny předchozí měsíce.