Energetici evidovali v noci kolem 150 tisíc  odběrných míst bez proudu, k pondělním 21:00 se všechny poruchy na vedení vysokého napětí podařilo opravit. "Jisté je, že opravovat poruchy budeme i během zítřejšího dne (úterý). Mělo by se jednat však již jen o poruchy na hladině nízkého napětí," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Na Rakovnicku, kde spadlo šest stožárů velmi vysokého napětí, budou muset energetici postavit náhradní vedení.

Škody způsobené větrem evidují i Lesy ČR. Vichřice jim o víkendu podle předběžných odhadů poničila 300 tisíc metrů krychlových dřeva, což je asi 300 tisíc stromů. Víkendové polomy představují tak čtyři procenta roční těžby Lesů ČR. Nejvíce škod vítr napáchal na Moravě, ve středních Čechách a Plzeňském kraji, přesnější údaje budou mít lesníci v dalších dnech. Na Šumavě podle prvních odhadů polámal vítr pět až sedm tisíc stromů, nejvíce je zasažena oblast Prášil na Klatovsku.

Vlaky již jezdí bez omezení

Vlaky jezdí v současné době už bez omezení, poslední neprůjezdná trať mezi Strakonicemi a Katovicemi byla zprovozněna po poledni. V noci byly vedle hlavní trati u Benešova přechodně mimo provoz některé úseky hlavně v Jihočeském a Moravskoslezském kraji.

Spadlé stromy omezily provoz také na řadě silnic. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn. Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Ve tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

Hasiči vyjížděli hlavně ke spadlým stromům a větvím. V Libereckém kraji zasahovali u následků silného větru a deště na zhruba 25 místech, v Ústeckém a Zlínském kraji shodně na 35 místech. Na jižní Moravě evidují padesátku zásahů, na Vysočině víc než 60, nejvíc na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. K víc než 150 událostem byli povoláni hasiči v Moravskoslezském kraji. "Relativně větší škody mohly způsobit čtyři spadlé stromy na různých místech kraje na zaparkovaná vozidla, v nichž ale nebyli lidé," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček na Olomoucku byli dva lidé zraněni po pádu stromu na chatu. Skončili v nemocnici. Hasiči v kraji podle mluvčí Vladimíry Hacsikové vyjeli kvůli větru k 90 zásahům, nejvíce jich bylo na Přerovsku. Silný vítr sroloval střechu rodinného domu ve Štěpánově na Olomoucku, poryv utrhl střechu o rozměru 15 krát 15 metrů v hranické nemocnici.

Až ke 190 případům pak vyjeli hasič mezi nedělní 20. hodinou a půlnocí i v jižních Čechách. Po půlnoci si na své konto do půl šesté ráno připsali další tři desítky výjezdů. Nejvíce práce měli hasiči na Strakonicku a Českobudějovicku, napilno měli i na Jindřichohradecku, Písecku a Prachaticku. "Ve všech případech jde o popadané stromy, neřešíme žádné události související s vodou," upřesnila v noci mluvčí hasičů Vendula Matějů.

 

Bouře ovlivnila tramvajovou dopravu v Praze

Pražští hasiči zasahovali v souvislosti se silným větrem u 30 událostí. V terénu byli jak profesionální, tak dobrovolní hasiči. „Šlo hlavně o popadané stromy na komunikace,“ uvedli hasiči na twitteru. 

Průtrž mračen také pozdržela tramvajovou dopravu na pražské Malé Straně, ve Vysočanech, u Vozovny Střešovice a na Malovance. Ve všech případech se podle Pražské integrované dopravy (PID) jednalo o zaplavení výhybky. Provoz se podařilo rychle obnovit, přesto spoje nabraly zpoždění.

V pražských Lipencích hasiči zajišťovali uvolněnou střechu. V Nuslích se utrhla plachta na rozestavěné části domu.

Bouře Fabienne také ovlivnila vlakové spojení v úseku Vrané nad Vltavou, Davle. Vlak naštěstí zastavil před spadlým stromem. Na místo ihned vyrazili hasiči SDŽC, aby překážku odstranili. 

Provoz byl přerušen i v úseku Lužná u Rakovníka, zde však už vlak dobrzdit před padlým stromem nedokázal a najel do něj. "Došlo k poškození lokomotivy, odstraňování mimořádnosti bude trvat nejspíše několik hodin," informovala na twitteru PID. V úseku byla zavedena náhradní autobusová doprava.

Ani ve 23 hodin se nepodařilo přerušení provozu na Rakovnicku a v Posázaví, kde jsou problémy na tratích Vrané nad Vltavou - Čerčany, Čerčany - Sázava a Kutná Hora - Zruč nad Sázavou, ukončit.

U spadaných stromů hasiči zasahovali také na Mělnicku, Berounsku i Kladensku.

V Chodově voda zatopila radnici

Ještě dramatičtější situace byla v Královehradeckém kraji. Kromě popadaných stromů a větví museli hasiči také odčerpávat vodu ze sklepů.

V Chodově na Sokolovsku dokonce zatopila prostory tamní radnice. V Nové Roli zasahovali hasiči kvůli požáru trávy po úderu blesku. „Na kontě mají hasiči už přes dvacet zásahů,“ uvedl krátce před 20 hodinou mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

V řadě měst a obcí varují rozhlasy o příchodu silného větru. Policisté doporučují raději nevyjíždět.

Přerušen byl také provoz na hlavní trati na Plzeň v úseku Beroun - Zdice. Omezení se týká jak regionální, tak i dálkové vlakové dopravy. A to opět kvůli pádu stromu.

Vítr způsobil největší škodu na západě Čech v Přimdě na Tachovsku. Zde totiž poryv strhl střechu bytového domu. Kromě toho ale také vyvrátil v obci dva stromy.

Dopravní nehody na Plzeňsku

Právě vyvrácené stromy pak dělaly starost hasičům a řidičům ve zbytku kraje. Problémy v provozu způsobily napaříklad u Stodu či Skočic na jižním Plzeňsku, u obce Srby a také mezi Klenčím pod Čerchovem a Caparticemi na Domažlicku nebo u Dobříva na Rokycansku. Na Tachovsku kromě zmíněné Přimdy komplikovaly padlé stromy dopravu také u Tisové a nedaleko Boru, kde vítr vyvrátil hned tři stromy.
 
U Lazců na Domažlicku pak hasiči zasahovali u nehody osobního auta, které nabouralo do stromu ležícího přes silnici. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. K havárii auta došlo také u Plas na severním Plzeňsku, nejednalo se ale o střet se stromem. Také tato nehoda se obešla bez zranění.

Silný vítr však neomezil jen silniční dopravu. U Plzně-Valchy najel do padlého stromu vlak. Mezi Staňkovem a Poběžovicemi na Domažlicku se podařilo vlak zastavit ještě před střetem se stromem, včas zastavil také vlak na trati mei stanicemi Třemešné Pod Přimdou a Stráž u Tachova.

V Německu bouře zabíjela

Bouře napáchala škody také v sousedním Německu. V bavorském kempu v neděli večer zabil padající strom 78letou ženu. Vyvrácený strom, který spadl v Epfenbachu na jihozápadě Německa v neděli večer na auto, zranil čtyřletého chlapce, který byl uvnitř.