Nicméně zatímco před lety prožívala adopce na dálku doslova boom, v poslední době spíše stojí, řekla dnes ČTK předsedkyně Samari Petra Nováková.

Měsíční příspěvek na jedno dítě v Bangladéši se pohybuje od 460 korun do 800 korun, podle toho, zda jde o internátního školáka, denního školáka či sirotka. Peníze zahrnují školné, školní pomůcky, uniformu a jídlo. Kromě jednotlivců Samari nabízí i podporu celých škol v nejchudších oblastech. Průměrný měsíční příspěvek na chod školy přijde na 2000 korun. Částka postačí na školné pro zhruba 70 dětí, školní pomůcky, skromný oběd a plat dvou učitelek. Do programu je v současné době zahrnuto pět škol, dvě z nich již své sponzory našly. Co se jednotlivých dětí týká, Samari v současnosti nabízí k adopci na dálku 250 školáků.

„Lidé se ozývají na adopci méně než před krizí. Adopce nám stojí. Doufáme ale, že se snad brzy začnou ozývat další, protože děti toto opravdu potřebují,“ poznamenala Nováková.

Kromě Čechů a čtyř Slováků, kteří podporují některé z bengálských dětí, se do adopce na dálku zapojily i čtyři české školy. V roce 2010 sponzoři přispěli na podporu vzdělávání dvěma miliony korun.

Vánoční akce

„Na Vánoce chystáme akci na podporu bengálských dětí. Výtěžek půjde na nákup moskytiér, aby jsme alespoň trochu zabránili šíření zákeřné malárie. Začátkem příštího roku odjedeme do Bangladéše. Zkontrolujeme, jak je nakládáno s příspěvky, které sponzoři dávají,“ doplnila koordinátorka projektu.

Projekt Paprsky naděje zahrnuje vedle adopce na dálku i rekonstrukční, potravinovou a zdravotnickou pomoc. Peníze organizace používá na rozvojové projekty ze sociálně ohrožených rodin, především v Bangladéši a na Ukrajině. Humanitární brigády na Ukrajině pořádá již několik let František Tomanec. Letos tam se skupinou dobrovolníků pomohl s budováním sociálního zařízení a kuchyně v kardiologickém oddělení vinogradské nemocnice. Jen letos tam Samari poskytlo na opravy 400.000 korun.