Kvůli malým vodním elektrárnám nemůžeme sjíždět jezy, stěžují si vodáci
Vodácký sport je u nás diskriminován, stěžuje si Český svaz kanoistů. Důvodem jsou podle něj stavby malých vodních elektráren, které na řece vytvářejí takzvané příčné překážky, kvůli nimž nemohou vodáci jezy sjíždět ani obcházet.
„Řeka je veřejnou vodní cestou, a pokud vodáci přijedou k příčné překážce, mělo by být zajištěno její překonání,“ konstatuje Svaz ve své stížnosti úřadu ombudsmanky Anny Šabatové. „Jenže oplocení díla obvykle zasahuje až do vody a znemožňuje výstup, případně opětovný nástup a zpravidla je doplněno cedulemi Zákaz vstupu,“ dodává s tím, že se potíže týkají tisíců lidí.
Dalšími problémy jsou pak nezajištění dostatečného průtoku propustí a nízký minimální průtok v řece pod překážkou. Jinými slovy je tam málo vody.
Sázava i Lužnice
Jako problematické stavby uvádějí vodáci některé jezy na Sázavě, Berounce i dalších řekách. Například přes splavy Kvěch-Zahrádka a Horní mlýn na Lužnici nejenže se nedá plout, ale nelze přes ně ani přenést lodě, uvádí se v podnětu.
Vodácké spolky se prý nemohou ke změnám na tocích při jejich plánování dostatečně vyjádřit. Důvodem je podle Svazu novela stavebního zákona a zákona o ochraně přírody, která toto jejich právo okleštila.
Obraťte se na úřady
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček jim dal zčásti za pravdu. Kvůli oběma novelám se prý na soud obrátila skupina senátorů. „Existuje proto možnost, že Ústavní soud současnou situaci změní a právo účastnit se předmětných řízení ekologickým spolkům navrátí,“ míní Křeček.
Vodní zákon má navíc podle něj umožňovat veřejnosti využívat povrchové vody i k rekreační plavbě. Pokud úřady při povolení pro malé vodní elektrárny nezohledňují rekreační plavbu, měli by se vodáci obracet se stížností na krajské úřady či ministerstvo životního prostředí.