Drůbež se totiž nakazila virem ptačí chřipky. Jestli budou muset veterináři zabít i zbylých tři a půl tisíce hus, to se chovatelé dozví dnes.

Odborníci začali chov vybíjet ve středu od tří hodin odpoledne. V jednorázových chemických oblecích několik kilogramů vážící husy přenášeli do plechových kontejnerů, kde jim pak veterináři pustili oxid uhličitý. Během včerejšího odpoledne tak zemřelo 679 hus.

Největší smutek teď zažívají chovatelé z rybářství. „Naši zaměstnanci, kteří se o zvířata starají, k nim mají citový vztah. Je to pro ně těžká situace. Navíc nevíme, jak to dopadne a jestli vůbec budeme schopni v chovu vodní drůbeže u nás pokračovat. Možná nám zbudou už jen ryby,“ postěžoval si ředitel rybářství Oldřich Pecha.

Škody, které kvůli nakaženým husám má, zatím nedokáže odhadovat. „To se ukáže až budou výsledky i dalších rozborů. Ztráta to ale bude citelná. Pokud nám chov vybijí, budeme muset snížit počet zaměstnanců,“ myslí si Pecha. Jižní Morava by navíc přišla o další chov hus, kterých už je tak v české republice velmi málo.

O osudu tři a půl tisíce živých hus z dalších částí chovu, rozhodnou veterináři už dnes. „Pokud zjistíme, že jsou i tato zvířata nakažena, budeme muset ve vybíjení chovu pokračovat i během dnešního dopoledne,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy Jaroslav Salava. Právě proto ještě jednotky z Hlučína ze severu Moravy zatím na Hodonínsku zůstaly.

Podle Ivana Přikryla z krajské hygienické stanice však situace není nijak dramatická. „Virus ptačí chřipky s tímto kmenem není nebezpečný pro člověka ani jiná zvířata. Můžeme být rádi,“ uvedl Přikryl.

Ten ale připustil, že virus přenosný na člověka je. Pravděpodobnost, že se tak stane je ale minimální. Nejedná se totiž o nebezpečný vir H5N1, ale o nízkopatogenní variantu H7N1. Přesto jsou teď chovatelé i hasiči pod dohledem zdravotníků.

Nakažená drůbež neměla žádné příznaky nemoci. Na to, že jim v krvi koluje virus ptačí chřipky, přišli veterináři při běžné kontrole chovů. „Nakažení ptáci totiž nehynou, nemají ani žádné příznaky. Pouze jsou přenašeči viru. Jinak než testy se to nezjistí, “ objasnil Přikryl.

Rybářství teď musí vyčistit všechny budovy, odstranit podestýlku i povrch břehů vodní nádrže. „Jakási karanténa bude trvat jednadvacet dní. Až pak tam mohou chovatelé opět umístit další zvířata,“ doplnil Přikryl.

Zuzana Černá, Nela Maťašeje