Tak by mohla znít diagnóza, kterou středočeský hejtman, poslanec a lékař David Rath (ČSSD) zajel udělat do nemocnice v Brandýse nad Labem. Cílem jeho zkoumání ale nebyl žádný konkrétní pacient, ale celá brandýská nemocnice. Tu před dvěma roky koupila od kraje soukromá společnost – podle hejtmana však špitál nefunguje tak jak má, protože kvůli prázdninovému provozu jsou některá oddělení uzavřena.

Stýskají si zejména středočeští záchranáři. „Musíme pacienty transportovat do nejbližších nemocnic,“ konstatovala Tereza Janečková z centrály krajské záchranky. „Podařilo se částečně zajistit převzetí těchto pacientů v mladoboleslavské nemocnici; záchranáři je transportují také do nemocnic v Praze, Kolíně a Mělníce. Interní oddělení mladoboleslavské nemocnice je však již nyní přetíženo a tato situace je podobná i v ostatních nemocnicích,“ upozornila. Záchranáři už navíc museli reagovat na delší převozy, kdy je se sanitka pohybuje mimo svůj region. „Dvě stávající posádky na stanovišti v Brandýse jsme posílili o jeden sanitní vůz,“ připomněl ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek. V minulých dnech totiž častěji docházelo k „odkrytí regionu“, kde aktuálně nebyl k dispozici žádný další sanitní vůz a musely vypomáhat posádky z jiných okresů kraje.

Přepadová kontrola vyvolala kritiku

Do problému vstoupil i hejtman Rath, který se podle vlastních slov v pondělí zajel osobně přesvědčit, kde je problém. To se ale ani trochu nezamlouvá někdejšímu hejtmanovi a místopředsedovi ODS Petru Bendlovi. „Zachoval se znovu jako gubernátor,“ hodnotí Bendl počínání svého nástupce. „V doprovodu předsedy Svazu pacientů Luboše Olejára podroboval zaměstnance nemocnice nepřípustnému výslechu. Jak výběr nemocnice, tak způsob kontroly jasně ukazují, že se nemělo jednat o věcnou a odbornou kontrolu, ale především o politický krok, který má budit strach a obavy,“ zdůraznil Bendl. „Místo toho, aby se hejtman Rath snažil zajistit pro pacienty co nejlepší zdravotní péči ve spolupráci jednotlivých nemocnic v regionu, dal se cestou vyhrožování a zastrašování,“ kritizoval počínání současné krajské administrativy.

Má humbuk jen odvádět pozornost?

Ještě příkřeji hodnotí hejtmanův kontrolní výjezd mluvčí společnosti PP Hospitals, která brandýskou nemocnici provozuje, Tomáš Cikrt. „Kontrola s výslechy podezřelých připomínala policejní razii bez policie,“ konstatoval mluvčí. Podle jeho slov se navíc hejtman při prověrce stavu v brandýské nemocnici dopustil řady pochybení: kontroly se účastnily neoprávněné osoby, chybělo zdůvodnění kontroly i písemné pověření ředitele krajského úřadu; o provedené kontrole také nebyl na místě sepsán protokol. Za takto zpackanou akci, na kterou Rath ještě před svým výjezdem do Brandýsa nezapomněl upozornit novináře, nemůže podle Cikrta stát nic jiného než snaha zdiskreditovat brandýskou nemocnici a možná ji i zničit – jednak aby se hejtman zbavil nemilé konkurence soukromého zařízení, jednak by se prý brandýské objekty Rathovi zamlouvaly pro vybudování domova důchodců. A vlastně by se našel i další důvod – hejtman možná chce odvést pozornost od oblastních nemocnic, které přímo podléhají jeho vlivu, a zejména od aféry jejich někdejšího investičního náměstka Filipa Bušiny, trestně stíhaného v kauze 300milionových daňových úniků…

Nesmysl, vzkazuje Rath prostřednictvím své mluvčí Berill Maschekové. „Tato tvrzení jsou soukromými halucinacemi bývalého Julínkova mluvčího,“ citovala mluvčí Rathova slova. „Pokud by v osobních útocích a pomluvách pokračoval, zváží hejtman odpovídající právní kroky,“ zdůraznila Mascheková. Podstatné je ale podle jejích slov to, co kontrola ukázala. A nešlo prý kontrolu hejtmana Ratha, nýbrž na obhlídku nemocnice zavítala vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu, k jejímž povinnostem takové kontroly patří. Rath prý v pondělí přijel s ní – čtvrtečních kontrol, kdy úředníci v Brandýse prověřovali další skutečnosti, se už ale nezúčastnil.

Slova o rekonstrukci prý nejsou pravdivá

„Nemocnice v Brandýse nad Labem bez předchozí dohody uzavřela celou internu a gynekologii a výrazně také omezila akutní péči na chirurgii. Tím zkomplikovala život nejen okolním nemocnicím, ale také záchranné službě. Došlo tak k omezení kvality a dostupnosti péče pro pacienty, protože nemocnice ze dne na den uzavřela 60 lůžek interny,“ zdůraznila Mascheková. Jak ovšem Cikrt vysvětlil zpravodaji Deníku, nejde o nic jiného než o prázdninové omezení provozu, které potrvá do konce srpna. Jeho cílem je především zajistit malování, provést údržbu, opravy a modernizace. Mascheková ale kroutí hlavou. „Na místě bylo patrné, že se tam nic takového nedělá – a samotný management přiznal, že se s pracemi začne až v půlce srpna. Tudíž to spíš budí dojem, že neměli personál na zajištění chodu oddělení,“ upozornila.

Samotný Rath byl podle vlastních slov šokován nejen oddělením uzavřeným mezi viditelné příčiny, ale také tím, jak funguje chirurgie. Tam se prý léčí jen tehdy, pokud má zrovna doktor volné ruce. „Akutní pacienty ošetří pouze v pracovní době – a to jen tehdy, když neoperují. Od tří hodin odpoledne do rána nepřijímají akutní případy vůbec,“ zlobí se Rath. A hned uvedl příklad: pokud si před nemocnicí někdo zlomí nohu pět minut po třetí hodině, personál nemocnice ho odkáže na rychlou záchrannou službu. A ta má pacienta převézt do jiné, vzdálené nemocnice. „Dalším překvapivým nedostatkem bylo zajištění lékařské péče na JIPce, kde stav pacientů bývá velice vážný. Zde je lékař přítomen pouze tehdy, pokud se neúčastní nějaké operace,“ upozornila Mascheková.

Takové hodnocení se Cikrtovi ani trochu nezamlouvá. Proti hejtmanově kontrole podává vedení nemocnice na kraj protest – a navíc požaduje omluvu v souvislosti se způsobem, jak o svých zjištěních zástupci kraje informují. Totéž kritizuje i Bendl. Upozornil navíc, že kontroly Davida Ratha k lepší zdravotní péči v regionu nepřispějí. „Představují totiž diskriminační tlak na jednu vybranou skupinu nemocnic a jejich vlastníků. Tento výběr může navíc ztížit pozici privátních nemocnic na konkurenčním trhu a do budoucna je oslabit,“ uvedl Bendl v prohlášení adresovaném médiím.

V hledáčku se ocitly také Kralupy nad Vltavou

Ne náhodou přitom hovoří v množném čísle. Rath se totiž nezaměřil pouze na nemocnici v Brandýse. Navštívil také zařízení v Kralupech. „Honosí se sice označením nemocnice, ale vlastně jde o léčebnu dlouhodobě nemocných,“ připomněla Mascheková. Jsou tam podle ní čtyři oddělení, z nichž každé má v průměru 30 ležících pacientů. Lidi trvale upoutané na lůžko je třeba polohovat, přebalovat, diabetiky pravidelně krmit – a to vše prý má na každém oddělení zajistit jediná sestra sloužící dvanáctihodinovou směnu: „Tu péči nemůže stihnout – nehledě na to, jak je to namáhavé: třicet ležících lidí musí jediná žena několikrát za noc obracet. Navíc když ona bude v posledním pokoji a v prvním někdo spadne z postele, nemá šanci na to přijít; mají tam sice kamery, avšak není nikdo, kdo by je sledoval…“ Všechna oddělení, která jsou v různých podlažích, navíc mají podle Rathovy mluvčí k dispozici jediného lékaře. V tomto případě prý soukromý provozovatel rozhodně dostane od kraje doporučení posílit noční služby.

Handrkování mluvčích vystřídá dohadování úřadníků

Mediální přestřelkou mluvčích protistran rozruch kolem kontroly v brandýské nemocnici neskončí. Krajský úřad nyní sepíše své výtky a zašle je vedení nemocnice společně s určením lhůty k nápravným opatřením. Nemocnice má následně právo se k výhradám vyjádřit. Po uplynutí termínů pak budou následovat další prověrky, zda jsou dodržována pravidla zdravotní péče – a podle jejich výsledku bude krajský úřad reagovat. Již před odjezdem na kontrolu přitom Rath prohlásil, že není jeho cílem nemocnici uzavřít – v případě, že nebude mít dostatek personálu, by však mohla přijít o registraci pro některé obory a činnosti, případě by mohlo dojít k omezení počtu lůžek. Podle informací Deníku přitom právě k personálnímu zajištění bude směřována minimálně část závažných výtek krajského úřadu. Stoprocentně se ale výhrady nebudou týkat chlouby nemocnice – porodnice a pediatrie. Ani to však mluvčího nemocnice Cikrta neuchlácholilo. Hovoří o „poškozování dobrého jména“ a „zastrašování pacientů“.

Zjištění „Rathovy kontroly“ v nemocnici v Brandýse nad Labem

* velmi slušnou úroveň péče poskytuje porodnické oddělení, populární i mezi rodičkami z Prahy, s příjemným prostředím a erudovanými lékaři – gynekologie je však uzavřena
* dětské oddělení vykázalo dobrou úroveň, splňuje požadavky a nejsou k němu vážnější výhrady
* chirurgie přijímá pacienty k akutnímu ošetření pouze v pracovní době do 15. hodiny – a to navíc jen v případě, že lékař není právě na operačním sále
* jednotka intenzivní péče nemá k dispozici lékaře nepřetržitě 24 hodin denně – byl přítomen pouze anesteziolog, který mohl být odvolán k operaci
* oddělení interny bylo již před týdnem oficiálně uzavřeno kvůli malování a rekonstrukcím – žádné práce tam ale neprobíhají; navíc k uzavření došlo nečekaně a bez dostatečných předchozích konzultací s okolními nemocnicemi a záchrannou službou, což omezilo dostupnost zdravotní péče v regionu

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje