Kalamitní stav pro Karlovarský a část Plzeňského a Středočeského kraje vyhlásil ČEZ už v neděli večer. O půlnoci firma vyhlásila kalamitu i v dalších sedmi krajích, kde působí.

Společnost ČEZ Distribuce evidovala dnes po ránu 240 tisíc odběrných míst bez proudu a řešila 390 poruch na vedení vysokého napětí. Nejvíc poruch firma aktuálně řeší v Moravskoslezském kraji, uvedla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Ačkoliv se technikům v noci podařilo část odběratelů znovu připojit k vedení, i nadále platí kalamitní stav, který firma vyhlásila v 10 krajích.

Holingerová ujistila, že na opravách pracuje doslova každý, kdo má ruce a nohy. „V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, povolali jsme subdodavatelské firmy. Navýšené počty pracovníků jsou jak na call centru, tak i dispečinku,“ uvedla. Upozornila, aby lidé k hlášení poruch používali bezplatnou distribuční linku 800 850 860. „Informace o poruchách i předpokládanému času obnovení naleznete na www.cezdistribuce.cz – a využít můžete také nový web www.bezstavy.cz,“ poznamenala.

Dalších téměř 75 tisíc odběratelů bez proudu měla po ránu distribuční firma E.ON. Kalamitní stav vyhlásila v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

Ta kalamitní stav vyhlásila již v neděli večer. A to na jihu Čech a na Vysočině. K nejpostiženějším regionům patřily v neděli večer oblasti kolem Velkého Meziříčí a Velké Bíteše na Vysočině a také Českokrumlovsko, Prachaticko, Strakonicko a Jindřichohradecko v jižních Čechách.

Do 20:00 se podařilo počet míst bez proudu rapidně snížit, ovšem přibližně 16 tisíc odběratelů bylo i nadále "odříznuto". ČEZ evidoval 15 tisíc domácností, E.ON necelých 500.

Škody hlásí i Lesy České republiky

Pojišťovny mají po víkendovém silném větru nahlášeny tisíce škod v odhadovaném objemu desítek milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. Nejčastěji jde o zničené střešní krytiny, spadlé stromy na domy, auta a kůlny, spadané ploty a rozbité skleníky. Pojišťovny posílily zákaznická centra a vyslaly pracovníky do terénu.

Škody eviduje také státní podnik Lesy České republiky, jemuž podle prvních odhadů vichřice poničila milion metrů krychlových dřeva. Jde asi o jeden milion stromů. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, objem zničeného dřeva představuje zhruba osm procent z očekávaných letošních tržeb.

Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě víc zahltí trh se dřevem, který je ve střední Evropě pod tlakem kvůli kůrovcové kalamitě.

V poslední době postihly výpadky elektřiny statisíce lidí například v říjnu 2017, kdy se bez elektřiny ocitlo až půl milionu lidí. Silný vítr si tehdy vyžádal dokonce dva životy. Největší výpadky elektrické energie způsobené větrem za poslední dekády pak postihly Českou republiku během orkánů Kyrill (leden 2007) a vichřice Emma (březen 2008), kdy výpadky elektrické sítě postihly na vrcholu kalamity téměř milion lidí.

Kolaps dopravy

Kvůli vyvráceným a popadaným stromům zůstaly neprůjezdné i některé železnice. A to například z Prahy na Benešov, z Olomouce do Krnova a do Šumperka, z Ostravy do Opavy, ale také z Česka do Rakouska a Německa. 

Nejkomplikovanější situace byla na čtvrtém železničním koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi. "Tam se nejezdí mezi Ješeticemi a Střezimíří a rovněž se nejezdí v úseku od Veselí nad Lužnicí až do Českých Budějovic," řekla v ranním vysílání České televize mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Doprava byla ráno přerušena i na trati mezi Veselím nad Lužnicí a Jihlavou. Problémy jsou však po celé republice.

Zablokováná silnice byla ráno například z Krnova do Bruntálu nebo z Jeseníku na Zlaté hory. U Kunžaku v Jihočeském kraji vítr převrátil kamion přímo za jízdy. Řidič naštěstí nebyl zraněn.

Aktuální informace o omezeních na železnici najdou cestující na webu Českých drah.

"Nyní probíhá odstraňování stromů a větví, které popadaly na koleje i trakční vedení. Konec mimořádností nelze odhadnout," uvedla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Na některých tratích, kde už omezení skončilo, musí vlaky jezdit pomaleji. Lze proto očekávat zpoždění.

Rušná noc pro hasiče

Nejvážnější situace z pohledu společnosti E.ON je na jihu Čech. Bez proudu je zde zhruba 27 tisíc domácností. Od půlnoci do 5:30 hodin byli jihočeští hasiči vysláni k více než 60 vícečetným událostem. "Kromě jediného případu, kdy v Písku hasiči ukotvovali uvolněnou střechu kulturního domu, se ve všech případech jednalo o popadané stromy. Ty padaly pouze na silnice, nemáme informaci, že by stromy spadly na auta či domy," upřesnila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

"Pondělí 11. března se pro jihočeské hasiče nese již v klidnějším tempu. Neznamená to, že by jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů přestaly vyjíždět k zásahům, kdy likvidují následky silného větru. Ale zásahy již nepřicházejí v takovém množství jako to bylo v nedělní podvečer a večer," doplnila Matějů.

Na jihu Čech by však měli být trpěliví a obezřetní i řidiči. Před sedmou hodinou ranní zkomplikovaly dopravu popadané stromy u Županovic na Dačicku, a to na silnici ve směru na Písečné nad Dyjí. Neprůjezdná je silnice ze Staré Hlíny na Stříbřec na Třeboňsku. Překážku také podle policie tvořil strom na silnici u Slapska na Táborsku. 

Silný vítr "neušetřil" ani Prahu. Hasiči v hlavním městě zasahovali do šesté hodiny ranní u celkem 35 případů. "V noci vítr poškodil lešení na domě v ulici Rostislavova v pražských Nuslích, hasiči ve spolupráci s policií museli evakuovat celý dům do připravených evakuačních autobusů," uvedli hasiči na twitteru.

Na jižní Moravě hasiči od sobotního večera do teď zaznamenali 194 výjezdů. „Nejvíce výjezdů jsme měli na Blanensku a na Brněnsku, tam jsme jich měli dvaaosmdesát,“ vyčíslil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Sedmnáct tisíc domácností v Jihomoravském kraji pak bylo ráno bez proudu. Společnost E.ON vyhlásila kalamitní stav. „Vážná je situace hlavně na Blanensku, kde je bez elektřiny kolem čtyř tisíc domácností, v okolí Brněnské přehrady pak tři tisíce,“ přiblížila mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Vítr ohrozil i samotné hasiče. Poničený například dopadl jejich vůz ze Zastávky v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. "Původně to měl být banální zásah odstranění jednoho stromu přes silnici. Než jsme ho pořezali, druhý nám spadl přímo na auto. Naštěstí to nespadlo na zasahující hasiče," napsali hasiči ze Zastávky na facebooku.

Hasiči ve středních Čechách do pondělní sedmé hodiny ranní evidovali dokonce 441 výjezdů. Nejvíce problémů pak hlásilo Mladoboleslavsko, Benešovsko a Příbramsko. Přes tři sta případů se týkalo popadaných stromů a ulámaných větví. V dalších deseti se pak jednalo o dopravní nehody, kdy vůz narazil do spadlého stromu, nebo na vůz strom spadl. Bez proudu bylo ve středních Čechách do desáté hodiny ranní 14 tisíc odběratelů.

V Dobříši na Příbramsku museli v noci na pondělí hasiči zajistit utrženou část střechy na tělocvičně základní školy. Podívejte se:

V Královéhradeckém kraji zaměstnal vítr v noci hasiče ve 180 případech. Vichřice poničila v kraji asi deset střech. Ve Vamberku na Rychnovsku vítr uvolnil plechovou střechu i se solárními panely. V Dobřenicích na Hradecku spadl strom na zámek.

Pád stromu na zámek v Dobřenicích.Zdroj: Deník/ Michal Fanta

V Pardubickém kraji vyjížděli hasiči za noc ke 251 případům. Hasiči nejčastěji odklízeli stromy, které spadly na silnice. Tak tomu bylo například v Trstěnici na Svitavsku, Nemošicích u Pardubic, v Leštince na Chrudimsku nebo Vysokém Mýtě - Domoradicích na Orlickoústecku.

Zásahy středočeských hasičů v souvislosti se silným větrem:

Kalamita vznikla i na východě Čech. Kvůli spadlému stromu je neprůjezdná silnice mezi Vysokým Chvojnem a Borohrádkem na Rychnovsku. Bez proudu jsou Říčky v Orlických horách, kde je proto mimo provoz i tamní lyžařský areál. Ve Skuhrově nad Bělou v noci spadl strom na transformátor a dráty elektrického vedení. V Opočně hasiči před půlnocí zajišťovali uvolněné plechy na střeše v Krátké ulici.

Moravskoslezští hasiči evidovali do dnešního rána čtyři stovky výjezdů. K většině z nich vyjížděli hasiči v období od včerejšího odpoledne pondělka. Události se obešly podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely bez zranění i bez větších materiálních škod.

V Moravskoslezském kraji byly dodávky elektřiny přerušeny zhruba u 48 tisíc odběrných míst. "Kvůli silnému větru se řešilo také 60 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,“ informoval mluvčí ČEZ Vladislav Sobol s tím, že v kraji mají s dodávkami elektřiny problém například v Horní i Dolní Lomné a Mostech u Jablunkova, v Malenovicích, Ostravici i Pstruží. Na Karvinsku pak například v Orlové, Petřvaldě i v Těrlicku.

Stromy na silnicích

Také na Olomoucku vítr strhával střechy, vyvracel stromy, kvůli kterým musely být uzavřeny silnice a železnice. V Křelově na rychlostní komunikaci D35 najelo nákladní vozidlo do stromu. "Řidič se lehce zranil,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

V Jeseníku – Dětřichově zablokoval spadený strom osobní auta. Pasažéři se uchýlili do bezpečí hasičského vozu. O tři čtvrtě na dvanáct uzavřela policie cestu z Jeseníku do Zlatých Hor kvůli velkému množství nakloněných a popadaných stromů.

„V Šumperku se v Temenické ulici utrhla část plechové střechy. Ta se zřítila na komunikaci,“ popsal mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. K utrženým střechám jeho kolegové vyjížděli do Lutína, Mostkovic nebo Dubicka.

Na Sněžce vítr dosahoval síly orkánu

Až 192 kilometrů za hodinu foukal vítr na Sněžce, v nárazech měl dokonce přes 200 kilometrů v hodině. Ráno se kvůli silnému větru také nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Ta může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

"Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Ve tři hodiny ráno tam dosahoval 57,4 metru za vteřinu (206,6 km/h). V Královéhradeckém kraji to bylo nejvíce," řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj je to letos nejvyšší naměřená hodnota větru v Královéhradeckém kraji.

V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je okolo 220 centimetrů sněhu, za poslední tři dny tam na ledovou krustu napadlo asi čtvrt metru sněhu za působení silného jižního později západního větru. V polohách pod 1200 metrů nad mořem byly srážky smíšené až dešťové.

Velmi silný byl i na vrcholcích dalších hor. „Nárazy větru byly vysoké také v nižších polohách. Na mnoha stanicích se objevily i nárazy vyšší než 30 metrů za sekundu, například v Ústí nad Labem. A těsně kolem 30 metrů za sekundu foukalo i v Pardubicích,“ řekl Radiožurnálu meteorolog Josef Hanzlík.