Na státním zastupitelství v Jablonci přistálo trestní oznámení kvůli vraždě. Známý brněnský romský aktivista Karel Holomek, mimo jiné předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě nebo redaktor čtrnáctideníku Romano hangos (Romský hlas) tak chce ověřit postup státního zastupitelství při řešení případu novoroční střelby v Tanvaldu.

„Byl jsem veden snahou, aby nebyla záležitost smetena ze stolu,“ vysvětluje Holomek, jenž zpochybňuje fakt, vyřčený státním zastupitelstvím, že případ neměl rasový podtext. „Tady míním, že to mohlo být z obou stran,“ hovoří dále.

Za hlavní problém ale považuje to, že po střelbě nebyl nikdo obviněn. „Státní zastupitelství se jako zástupce státu má starat o klid v místě,“ vysvětlil Holomek.

„Připouštím, že to trestní oznámení je trochu přitaženo za vlasy, protože trestní řízení probíhá, ale oni mi na to musí odpovědět a vysvětlit vše a já mohu stále vznášet dotazy. To je důležité,“ doplnil.

Romové by trestní oznámení nepodali

Podle jeho slov mělo státní zastupitelství obvinit střelce i Romy, a to proto, aby v Tanvaldu nerostlo před pohřbem zastřeleného napětí. „Dělám to proto, že Romové mají nízké právní vědomí a trestní oznámení by sami nepodali. Cítil jsem povinnost se jich zastat,“ sdělil Jabloneckému deníku Holomek.

Zároveň se domnívá, že bez viny nejsou ani Romové, kteří se stali obětí střelby. „Ale co já vím, co s tím střelcem měli a co on s nimi,“ doplnil Holomek, který svůj názor a prvotní informaci o trestním oznámení zveřejnil na zpravodajském portálu pro Romy Romea.cz. „Podám i stížnost na neprofesionální činnost policie, ukáže-li se, že se tak stalo,“ sdělil čtenářům.

Pro doplnění: Karel Holomek příliš nesouhlasil s romským pietním pochodem v Tanvaldu. „Romské pochody a protesty ničemu nepomohou, spíše naopak. I když jsou pochopitelné,“ uvedl ve čtvrtek před pietním, průvodem.

Okresní státní zastupitelství v Jablonci přijetí trestního oznámení Karla Holomka potvrdilo. „Bylo v pátek minulého týdne postoupeno na pobočku Krajského státního zastupitelství Ústí nad Labem v Liberci,“ doplnila Dagmar Těhníková, okresní státní zástupkyně.

Tragická noc

Ke střelbě v okrajové části Tanvaldu, došlo o půl druhé v noci na Nový rok. Skupinka Romů se střetla s třiašedesátiletým J. S. u jeho garáže. Zatím není jasné, co se mezi muži stalo, na místě ale zůstal zastřelený Ladislav Tatár, jeho bratr se postřelený dostal do nedalekého domova.

Pohřeb mladého Roma se odehrál v sobotu 7. ledna. V pohotovosti bylo množství jednotek Policie ČR nebo strážníci jak z Tanvaldu, tak z Desné.

Policisté díky pečlivé práci neumožnili odchod z vlakového nádraží asi patnáctičlenné skupině, která se chtěla pokusit o narušení klidu pietního pochodu.

Státní zastupitelství hodlá vznést obvinění na konci tohoto či na začátku příštího týdne. „Není vyloučena ani jedna z variant obvinění, mohlo se jednat i o sebeobranu,“ vysvětlila minulý týden Lenka Bradáčová, náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce. Vyloučila právě jen možný rasový motiv případu, a to z obou stran.

Čtěte také:V Tanvaldu pohřbili zastřeleného romského mladíka