"Menší nížinné řeky mají ještě nějakou vodu ve svých korytech, ale někde je již vyloženě sucho," uvedl Jančar. Ze seznamu sjízdných toků podle něj vypadla Bílina a Úhlava, na hranici splavnosti se pak pohybuje Radbuza a Ploučnice. Vody není nazbyt ani na dolních tocích Úpy či Metuje, na Orlicích je nutné se vyhýbat mělčinám.

"Vodáci tak mají možnost se vydat v Čechách na Vltavu pod Vyšším Brodem. Horní tok, kde je třeba být registrován, je na hranici a do konce týdne může klesnout pod minimum," uvedl Jančar. Splavná je podle něj stále Otava, ale pod jezy na ní lze objevit mělčiny. Lužnici mohou vodáci sjíždět od Suchdola nad Lužnicí do Týna nad Vltavou, Sázavu pouze na středním toku. S velkými problémy je možné vyrazit také na Ohři.

Lepší situace není podle Jančara ani na Moravě. Bečva je splavná jen s odřeným kýlem, Odru lze sjíždět až pod Ostravou, kdy se spojí s Ostravicí a Opavou. Moravu by vodáci měli jezdit až od soutoku s Desnou, Dyji až od Nových Mlýnů. Sucho je na dolních tocích řek Vysočiny.

"Pokud tedy nespadne více vody z nebe, musí vodáci zatím počítat spíše se suchou sezonou," uzavřel Jančar. Vodáci se podle něj mohou také přeorientovat na klidnou vodu. K tomu mají možnost tento víkend v Nové Peci na Lipně na setkání mořských kajakářů, kterým stačí pro pádlování větší rybník. Lepší situace s vodou je pak na Slovensku a v Polsku.