Výstraha před silným větrem by měla v Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském, Jihomoravského, Pardubickém kraji, na Vysočině a ve východní oblasti Středočeského a Královéhradeckého kraje platit zhruba do 14 hodiny. 

Hasiči zasahovali především na Frýdecko-Místecku. Šlo hlavně o odstraňování spadlých a nebezpečně nakloněných stromů, jen několikrát utržených plechových střešních krytin. Události se dosud obešly bez zranění i větších škod.

"Do sobotních 6.30 hodin zaznamenalo krajské operační středisko hasičů celkem 27 událostí s nočními a brzkými ranními výjezdy hasičů, z toho 18 v okrese Frýdek-Místek, pět na Novojičínsku, dvě na Karvinsku a po jedné v Ostravě a na Bruntálsku. Žádný zásah osud nebyl zaznamenán v okrese Opava. Meteorologové předpokládají, že v sobotu dopoledne už bude silný vítr na území Moravskoslezského kraje slábnout. Odpoledne by již mohlo být klidné," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela. 

Velké oteplení

Ve Zhoři na Chrudimsku zase poškodil vítr kulturní dům a odnesl mu střechu. Informovala o tom Česká televize. "Vítr utrhl asi 100 metrů čtverečních krytiny, tedy prakticky celou střechu,“ řekl starosta Skutče Pavel Bezděk.

V Jeseníkách a Beskydech měl vítr dosahovat rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Na Lysé hoře pak dokonce naměřili až 119 kilometrů za hodinu, což je síla orkánu. 

Silný vítr přivál především na východ Moravy i teploty kolem deseti stupňů nad nulou. Podle meteorologů by dokonce mohly vyšplhat až na 13 stupňů. To však může způsobit rychlé tání sněhu a povodně na menších řekách.

Téměř jarní teploty však nevydrží dlouho. V neděli má republiku opět pokrýt sněhová peřina. Napadnout by mohlo dokonce až dvacet centimetrů.