Upozornil na to Metoděj Záviš z NCBI jako na jeden z konkrétních příkladů spolupráce neziskového sektoru a policie v boji proti kyberzločinu, které byla věnována konference v Senátu. "Přispíváme k tomu, že se policie může věnovat skutečně meritorním případům," uvedl Záviš.

Při ohlášení prostřednictvím kontaktního formuláře není třeba uvádět žádné osobní údaje. Dobrovolně lze uvést e-mailovou adresu, pokud chce být oznamovatel informován, jak byl jeho podnět vyřízen. Na provoz linky přispívá Evropská komise a ministerstvo vnitra.

Záviš uvedl, že v poslední době se zvyšují případy sextingu a "výměny hanbatých obrázků" mezi dětmi, které si neuvědomují, jaké jim případné zveřejnění těchto snímků může způsobit problémy. Podle Záviše přetrvávají případy zneužívání osobních údajů a hackerství na sociálních sítích.

NCBI se věnuje také osvětové prevenci s cílem upozornit uživatele internetu na jeho bezpečnější užívání, provozuje asistenční linku pomoci a spolupracuje s partnerskými organizacemi typu Bílý kruh bezpečí nebo Děti v krizi.

Radek Holý z Národního bezpečnostního úřadu ocenil pomoc neziskových organizací při potírání kriminality prostřednictvím internetu. Neziskové organizace se podle Holého mnohdy těší vyšší důvěře než řada státních institucí.