Vedle povodňového ohrožení v Českém Krumlově a Vestřevi platil nižší, druhý stupeň značící pohotovost kolem 17:30 na 13 stanicích. Nejnižší povodňový stupeň bdělost hlásilo zhruba 50 míst, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Kulminaci na dolním Labi meteorologové čekají v sobotu, v povodí Moravy v pátek.

Hladina Vltavy v Českém Krumlově odpoledne přechodně klesla na druhý povodňový stupeň, poté ale znovu stoupla na třetí. Očekává se, že mezi druhým a třetím stupněm, tedy kolem hranice 220 centimetrů, bude ještě nějakou dobu kolísat. Výšku hladiny ovlivňuje odtok z lipenské přehrady, který je vyšší kvůli dešťům a tání sněhu na Šumavě v posledních dnech. Hydrologové předpokládají, že situace v Českém Krumlově by už se neměla zhoršit, protože na Šumavě s ochlazením přešel déšť ve sněžení.

Hladiny řek začaly znovu stoupat:

Ilustrační snímek
Hladiny řek v Česku znovu stoupají. Povodňový stav platí na desítkách míst

Horní Labe ve Vestřevi na Trutnovsku v Podkrkonoší dosáhlo třetího stupně dnes před polednem. Na dalších zhruba 15 místech v Královéhradeckém kraji platily večer druhé či první povodňové stupně.

Kvůli dotékání vody stoupalo Labe na dolním toku. Ústí nad Labem i Děčín se připravily na vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity. Uzavřely některé podjezdy a cyklostezky, připravily protipovodňové zábrany. V Děčíně se zavřela i městská knihovna v blízkosti Labe. Ředitelství silnic a dálnic dopoledne zprovoznilo klapku protipovodňové vany v ústecké Přístavní ulici, která byla nefunkční kvůli nánosům sedimentů. Řidiči tak mohli před 14:00 znovu mohli projíždět ulicí, kterou vede hlavní tah na Děčín. Uzavřená byla od rána.

Webcamera na Větruši v Ústí nad Labem zachycuje živě i hladinu řeky Labe:

Zdroj: Youtube

V Praze se situace nemá povodňová situace zhoršovat, vedení města přesto zatím nebude měnit protipovodňová opatření. Zůstávají tak zavřené náplavky, vrata do Čertovky na Malé Straně i u hotelu Four Seasons na druhém břehu. Nepřístupné je čapadlo neboli klenutý průchod u Divadelní ulice, nejezdí přívozy ani jiné lodě po Vltavě. Průtok v Chuchli, který ovlivňuje řízená manipulace vltavské kaskády, by neměl překročit 800 metrů krychlových za sekundu, hladina řeky je ale nadále výrazně vyšší než obvykle.

V Plzeňském kraji platil večer druhý stupeň povodňové aktivity na Otavě v Sušici a Rejštejně a Radbuze ve Staňkově. Většinou první povodňové stupně hlásí i některé stanice v Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Zlínském či Olomouckém kraji.

Stav řeky Labe v Ústí můžete sledovat ZDE

Za poslední dva dny vydatně pršelo hlavně na horách. Nejvíce srážek spadlo na Šumavě, a to 50 až 100 milimetrů, na stanici Prášily až 114 milimetrů, uvedli dnes meteorologové na facebooku. Vydatně pršelo také na hřebenech Krkonoš, Jizerských a Orlických hor a Jeseníků. Část srážek byla sněhových, sníh ale často odtával. „Pokud se ale zadařilo, přibylo od úterka na hřebenech hor ojediněle až 25 cm sněhu,“ sdělili meteorologové.

Během dnešního večera a noci už srážky budou ubývat a v pátek se objeví jen místy. V polohách nad 400 metrů, postupně nad 900 metrů bude padat déšť se sněhem nebo sněžit.

Stoupá i hladina Moravy

V Olomouckém kraji platí první stupeň na řece Moravě v Raškově a Moravičanech na Šumpersku, dále platil na říčce Krupá v Habarticích na Šumpersku, na Olešnici v Kokorách na Přerovsku a na Březné v Hoštejně na Šumpersku, kde byl ve středu ráno druhý stupeň.

Morava v Olomouci ve čtvrtek 4. ledna dopoledne začala zaplavovat náplavku, která byla již ve středu večer uzavřena. Podle předpovědního modelu by hladina Moravy na Nových Sadech v pátek 5. ledna dopoledne měla překročit limit pro druhý povodňový stupeň – stav pohotovosti.

Už večer by mohla dosáhnout maxima. Stav ohrožení podle aktuálního modelu zde nehrozí. „Situaci dále bedlivě sledujeme, pracovníci odboru ochrany a další složky jsou v pohotovosti,“ ujistil primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

Morava v Olomouci po deštích opět stoupá. Náplavka je uzavřena. Podle modelu hladina překročí 2. stupeň povodňové aktivity, 3. podle aktuální předpovědi by dosáhnout neměla. Na snímku situace ve čtvrtek 4. ledna v 10:00.Morava v Olomouci po deštích opět stoupá. Náplavka je uzavřena. Podle modelu hladina překročí 2. stupeň povodňové aktivity, 3. podle aktuální předpovědi by dosáhnout neměla. Na snímku situace ve čtvrtek 4. ledna v 10:00.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Dramatičtější může být během pátku situace v Litovli. Podle vývoje v Moravičanech by zde mohl být dosažen 3. stupeň povodňové aktivity. Předpověď se však za posledních 24 hodin několikrát změnila, ještě ve středu večer se stavem ohrožení pro profil Moravičany nepočítala.

Aktuálně, ve čtvrtek 4. ledna v 10:00 hodin, ukazoval vodočet v Moravičanech 238 centimetrů, což odpovídá prvnímu, tedy nejnižšímu stupni. Stav ohrožení je vyhlášen při dosažení limitu 300 centimetrů.

Povodeň v Roudnici nad Labem, 26. prosince 2023
Hory zasáhnou vydatné srážky, varují meteorologové. Hrozí vzestup řek

„Musíme tentokrát počítat s tím, že co bylo o Vánocích, bude nyní jinak. Už samotná trojka muže přinést hodně vody. Lesy jsou nasyceny a voda proteče přes Litovel mnohem rychleji,“ poukázal starosta Litovle Viktor Kohout. „Jestli bude hladina v Moravičanech těsně dosahovat trojky, může to odpovídat 340 centimetrům o Vánocích. Ale nechci sýčkovat,“ dodal.

Povodňová komise v Litovli by v případě horšího scénáře okamžitě informovala a varovala občany. „Svatoján máme vyčištěný, což umožnil pokles hladiny v minulých dnech, za což jsme rádi. Uvidíme, jaký bude nakonec vývoj, klíčová bude situace z pátku na sobotu,“ dodal ve čtvrtek dopoledne starosta.