Právě na ten lákal lídr kandidátky TOP 09 ve Veselí nad Moravou Petr Horehleď. Ve městě sice vyhrála sociální demokracie se sedmi mandáty, ale radnici jí nakonec vzala právě topka, která utvořila koalici s ODS a KDU-ČSL. Na Deník se obrátil poslanec ČSSD a zastupitel z Veselí nad Moravou Ivan Ohlídal. „O konečném výsledku a následném složení rady rozhodlo 25 hlasů. Právě ty mohl získat pan Horehleď díky titulu před jménem,“ myslí si Ohlídal, sám profesor Masarykovy univerzity.

Kámen úrazu je v tom, že Horehleď žádným doktorem není. Na Masarykově univerzitě působí jako asistent Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání, a to jako absolvent magisterského studia. Rigorózní zkoušky má skládat až 9. listopadu. Horehleď je momentálně ve Finsku a Deníku nezvedl mobilní telefon. Podle svých slov pro idnes se prý ničeho nedopustil, neboť „titul má přiřknutý“.

Děkan: Zkoušku nevykonal, titul získat nemohl

Tento termín ale odmítl děkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Josef Trna. Ústy mluvčí univerzity Terezy Fojtové sdělil: „Mgr. Petr Horehleď studuje v doktorském studijním programu Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Státní rigorózní zkoušku dosud na Masarykově univerzitě nevykonal, a proto na této univerzitě dosud nemohl získat titul PhDr.“

Sociální demokraté z Veselí nad Moravou zvažují, že právní cestou volby ve městě zpochybní. „Rozhodně ale vyzveme pana Horehledě, aby rezignoval na záměr stát se starostou města. Tím podvodník být nemůže,“ myslí si Ohlídal.

Starostou by být neměl

Místopředseda TOP 09, šéf jejich klubu a předseda Hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík na informaci Deníku zareagoval spontánně: „Pane Bože vševládný! To samozřejmě v pořádku není. Nic o tom případu nevím, ale pokud pan Horehleď zneužil svého titulu, pak z toho vyvodíme ty nejtvrdší důsledky,“ sdělil Gazdík. Podle něj by v takovém případě Horehleď starostou být neměl.

Prošetření kauzy slibuje i Fojtová: „O údajném neoprávněném užívání titulu PhDr. panem Horehleděm má vedení Pedagogické fakulty pouze zprostředkované informace a bude se jimi zabývat po návratu Mgr. Horehledě ze zahraničí.“