Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češtinářka: Neuznávám domácí úkoly, rodiče nemají suplovat učitele

Proč máme až posvátný vztah k češtině a podle znalosti pravopisu hodnotíme své okolí? Takovou otázkou většina hodin mateřského jazyka nezačíná. Štěpánka Rajchlová ale právě takto dokáže upoutat pozornost svých žáků. A jde jí to i s dospělými.

23.11.2017 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

„Zavřete oči a vybavte si, s kým jste ve třetí třídě seděli v lavici, vzpomeňte si na knihu, kterou jste četli. Víte, jakou jste měli slovní zásobu? A patřilo k ní sloveso dmýchat nebo smýkat?“ zahájila ředitelka ScioŠkoly v Praze 9 ukázkovou hodinu během vzdělávací konference Perpetuum.

Otázky z češtinyNikdo z přítomných mužů a žen se nepřihlásil, že by v devíti letech bravurně používal zmíněná slovesa. Přesto právě třeťáci probírají vyjmenovaná slova. „Nemyslím, že jsou v tomto věku na podobnou látku zralí, měli by se je učit, až budou schopny jim porozumět,“ říká češtinářka, která před dvěma lety přešla ze státní do alternativní školy. Na cvičení (viz grafika), jež její žáci dospělým rozdali, se ukázalo, že v tajích češtiny se ztrácejí nejen devítileté děti.

BEZ DOMÁCÍCH ÚKOLŮ

Přizpůsobovat učivo vnímavosti dětí je jen jednou ze zásad ScioŠkol. „Na konci každé hodiny se nás Štěpánka ptá, zda látce rozumíme. Pomocí paží ukážeme, jestli ano, napůl, nebo vůbec. Dokud nejsou všechny ruce v pravém úhlu, procvičujeme pořád dál. A ti, kteří tomu rozumějí jako první, pomáhají ostatním,“ vysvětluje osmák Vítek. Velkou slabost současného školství, jímž je doučování látky doma, tady zkrátka nepěstují.

„Neuznávám ani domácí úkoly. Škola je od toho, aby žáky vzdělávala, rodiče se jim mají věnovat jinak, ne suplovat práci učitele, který je placený za to, aby děti látku naučil, to znamená i vysvětlil,“ říká Štěpánka Rajchlová. Podotýká, že tuto metodu uplatňovala i na státní škole, byť jí trvalo tři roky, než přesvědčila své kolegy ve sborovně.

Možná ještě podstatnější je, že její žáci si pochvalují přátelské prostředí. Děti, které měly dříve potíže v kolektivu, byly neurotické nebo zamlklé, tady rozkvetly. „Na minulé škole jsme se jen šprtali, byla jsem pořád ve stresu, že nezvládnu písemku, nikdo po mně nechtěl, abych vyjádřila svůj názor, a tak jsem vlastně pořád mlčela. Tady mi nedělá problémy říkat, co si myslím,“ prozradila Ema Kozelková.

Většina ředitelů škol, kde se tísní ve třídě 28 žáků, vedle talentovaných jsou i žáci bez motivace či s poruchami chování a kantoři berou kolem 25 tisíc hrubého, namítnou, že soukromá škola má jiné podmínky.

To je pravda, ve ScioŠkolách rodiče platí školné kolem pěti tisíc měsíčně, ve třídě je maximálně 15 dětí a průvodci, jak se tu říká učitelům, jsou pohodoví nadšenci. Přesto je spousta věcí, které by šlo snadno převést i do běžných škol.

ZAMRZLÝ ČAS

„Na základce, kam nastoupila dcera, jsem našel na nástěnce obrázek strýčka Jedličky, který děsil děti ještě dřív, než jsem se narodil. Čas tam zamrzl,“ uvedl v panelu rodičů Joachim Dvořák. Zakladatel ScioŠkol Ondřej Šteffl podotkl, že se školstvím se „nedá dělat nic, protože většina rodičů je spokojena se současným stavem, aniž by se o něj hlouběji zajímala“. Podle něj by vzdělávací systém měl být pestrý a různorodý, což ale naráží na politiky, kteří „preferují jednotnost“. Diskutující zmínili i největší bolest, jíž je v Česku reprodukce sociálních modelů

„Rodiče s vyšším vzděláním kladou na školu důraz, ti ostatní chtějí, aby děti co nejdříve vydělávaly, takže plno škol připravuje žáky pro montovny, které tu dnes jsou a zítra být nemusí. Karlovarský, Ústecký či Moravskoslezský kraj se časem mohou stát ekonomickou pouští střední Evropy s ghetty plnými nezaměstnaných lidí s radikálními politickými názory,“ konstatoval Bohumil Kartous ze vzdělávací společnosti EDUin.

Jak podotkla zástupkyně středoškoláků Lenka Štěpánová, předčasné vyřazení dětí ze vzdělávacího procesu podpoří i povinná maturita z matematiky. Úspěšní podnikatelé, kteří vystoupili ve druhé části konference, ovšem připomněli, že škola dnes už zdaleka není jediným místem, kde lze získat znalosti a potřebné dovednosti.

Autor: Kateřina Perknerová

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Pešice

Zemřel bývalý reprezentační trenér Josef Pešice. Bylo mu 67 let

Zásah izraelských vojáků proti demonstrantům. Ilustrační foto
1 6

Izrael chce trest smrti pro teroristy. Nesmějí se mít dobře, řekla vláda

Dokonale sehraný tým. I díky němu Ester Ledecká sbírá triumfy

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Dva triumfy ve Světovém poháru snowboardistek za tři dny? Kde se tahle úžasná forma Ester Ledecké bere? Všichni tuší, že je to hlavně o talentu a obrovské, nekončící dřině. Jenže za vším hledejte také podporu týmu, kterému česká hvězda bílých svahů nikdy nezapomíná poděkovat.

Vzkaz nemocnicím: Nakazíte pacienta, nemusíte dostat peníze

Infekce, které si odnášejí pacienti ze špitálů, stojí zdravotnictví ročně miliardy. Pojišťovny proto hledají cesty, jak zbytečným nákazám zabránit.

Nejrušnější letiště světa postihl výpadek proudu. Na místě uvázly tisíce lidí

Hartsfieldovo-Jacksonovo mezinárodní letiště v Atlantě na východě USA v neděli zcela ochromil rozsáhlý výpadek proudu. Zrušena byla více než tisícovka letů. K obnovení nouzových dodávek elektřiny došlo až po několika hodinách.  

Travel Service má zelenou, může zcela ovládnout ČSA

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve zjednodušeném řízení povolil společnosti Travel Service získat výlučnou kontrolu nad Českými aeroliniemi (ČSA). Spojení podle úřadu nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí již nabylo právní moci.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT