„V té době jen válel sudy a dokázal se trochu plazit. Během prvního pobytu se začal plazit rychlostí blesku a klekat si u opory. Doma pak začal ve dvaceti měsících sedět a lézt. Následoval další pobyt v dubnu 2011, kde si začal Lukášek stoupat a obcházet nábytek. Už díky prvnímu pobytu se z dítěte téměř bez zájmu o okolí stalo dítě objevující svět. Při třetím pobytu, díky úžasné fyzioterapeutce, která prohlásila, že na chůzi má, a začala ho proto honit po chodbě, se Lukášek rozběhal," popisuje na internetových stránkách Zachraňmevesnu.cz Lukášova maminka.

Lidé s podobnými zkušenostmi teď založili iniciativu, která se snaží dětské lázně Vesna zachránit. Kvůli změně indikačního seznamu, který omezil a zkrátil hrazené pobyty v lázních, se totiž Janské Lázně ocitly v krizi – a bez propouštění a rušení lůžek se neobejdou. Letos v září by proto Vesna měla být zavřena. Petici, která tomu chce zabránit, už podepsalo 16 tisíc lidí.

Hlavně sehnat samoplátce

„Každý měsíc potřebujeme vydělat 16 milionů korun, a toho zdaleka nedosahujeme. Ztráty jsou vysoké. Na ministerstvu zdravotnictví jsme zvažovali buď úplné uzavření, nebo zeštíhlení lázní. Zvítězila druhá varianta. Neumím říct, k jak velké redukci dojde. Každopádně bude muset postupně odejít kolem stovky lidí. Vesna je velmi nákladná personálně i energeticky. Proto se jako řešení jeví její přestěhování do pavilonu Janský dvůr, kde původně byla," popisuje situaci šéf SLL Janské Lázně Roman Koudele.

Nejde vůbec o jediné zařízení, které má potíže. Například v Dolní Lipové poklesl na začátku roku počet pacientů oproti loňsku na polovinu, a lázně se tak dostaly na samotnou hranici udržitelnosti. „Propustit jsme museli asi čtyřicet procent zaměstnanců," přiznal v březnu ředitel lázní Radim Hatlapatka.

Problémy mají i v Priessnitzových lázních, zatím se jim ale daří držet se nad vodou. „Teď je situace lepší než na začátku roku. Pokles pojištěnců je sice razantní, ve výši 30 až 35 procent, daří se nám je ale nahradit samoplátci hlavně z řad korporátních firem. Podařilo se nám vyhrát výběrové řízení na pobyty zaměstnanců Správy železniční a dopravní cesty," vysvětluje obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní Tomáš Rak.

V Poděbradech, kde se dosud léčila hlavně srdeční onemocnění, se s očekávaným propadem o deset až 15 procent chtějí vypořádat jinak. Plánují rozšířit nabídku služeb i léčených chorob. „Rozhodli jsme se zaměřit i na rehabilitaci po operacích velkých kloubů. Od května péči nabízí centrum Máj, které bylo vybudováno za 23 milionů korun," řekl obchodní ředitel Lázní Poděbrady Martin Kubelka s tím, že se navíc chystají rozšířit nabídku pobytů
o lékařské konzultace pro seniory a další relaxační a estetické procedury.

Žhavým tématem se ale lázně stávají i pro politiky. Již na začátku května na neutěšenou situaci reagoval stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Na této tzv. úspoře veřejné rozpočty v konečném důsledku ztratí. Propuštění zaměstnanci skončí na úřadech práce a daňový výpadek se nebude týkat jen lázní, ale i velkého množství živnostníků ve službách v lázeňských městech," upozornil Němeček a vyzval ministerstvo k nápravě.

Ještě ostřeji vystoupil kvůli situaci v Janských Lázních minulý týden Zdeněk Škromach (ČSSD). „Lázně chce zašantročit Nečasova vláda a Schwarzenbergovi lidé z TOP 09, kteří sedí ve správních orgánech. A Kalousek to řídí. Stejně jako nacisté v Rusku, taktika spálené země," napsal na svém facebookovém profilu Škromach.

Ke kritice se přidaly i Věci veřejné. „Situace je kritická pro celé lázně. Státní podnik musel dokonce přistoupit k nepopulárním opatřením, jako například propouštění. Budeme proto interpelovat a tlačit na ministra zdravotnictví, aby tuto vyhlášku přehodnotil, a to do té doby, než nezvítězíme," zlobí se místopředseda VV Michal Babák.

Zvrátit situaci se pokusí také zdravotnické odbory. Jejich šéfka Dagmar Žitníková již proto požádala o schůzku s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

„Bohužel situace s dětskou léčebnou Vesna není ojedinělá. Jako příklad mohu uvést výrazné omezení léčebny Nové lázně v Teplicích, kde ze zhruba 150 lůžek pro dětské klienty jich dnes je provozováno jen 26. V nedávné době byl také výrazně omezen provoz dětské léčebny ve Františkových Lázních," doplňuje odborář Martin Vacek, který má na starosti lázeňství.

Lázně