Největší počet hostů v lázeňských zařízeních v Karlových Varech je z rusky mluvících zemí. Následuje Německo a teprve na třetím místě jsou Češi. Přestože se početní rozdíly mezi jednotlivými zastoupeními pohybují v desítkách tisíců, stále narůstá počet českých hostů, kteří si lázeňský pobyt platí sami. Důvodem je snaha odpočinout si od překotného způsobu života a předejít tak civilizačním nemocem.

„Největší zájem je o tak zvané wellness pobyty, tedy preventivní lázeňskou léčbu, která pomáhá lidem odbourat stres a únavu a regenerovat organismus,“ potvrzuje Rudolf Bokiš z karlovarského sanatoria Bristol, dosud zaměřeného na ruské hosty. Podle ekonomického analytika Františka Fišera je nárůst počtu samoplátců z řad českých klientů umožněn především stále větším počtem lidí s nadprůměrnými příjmy.

„Mnoho manažerů přišlo na to, že investovat předem do svého zdraví se vyplatí,“ připouští i ředitel karlovarského infocentra Petr Masák.

Na západě běžná věc

Preventivní lázeňskou léčbu si dopřávali až dosud především lidé v západních zemích.

„U nás máme obrovskou výhodu – nabízíme nejen regenerační lázeňské pobyty, ale i klasickou lázeňskou léčbu na špičkové světové úrovni. A to i díky erudici našich lékařů,“ říká Darina Kosorinová, vědecká tajemnice Kolegia karlovarských lázeňských lékařů.

Spojení vědecké balneologie s wellness pobyty činí z Karlových Varů mimořádně zajímavou lázeňskou destinaci v celosvětovém měřítku.

„Nám mohou konkurovat například americká lázeňská střediska obrovskou nabídkou wellness programů a také jistě zábavy mimo léčebný režim. Zcela bez konkurence jsou však naše lázně v oblasti klasické, medicínské balneologické léčby. Kdyby se ještě zlepšily možnosti zábavy a sportovního vyžití pro lázeňské klienty, byly by Karlovy Vary zcela ideální ze všech hledisek,“ říká balneolog Jan Krůta.