Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé zbytečně cestují z jedné léčebny do druhé

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna odhaduje, že až pětina pacientů v léčebnách dlouhodobě nemocných tam leží zbytečně.

10.6.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Jednasedmdesátiletá paní Věra z Plzeňského kraje si loni na jaře zlomila stehenní kost v kyčelním kloubu a od té doby cestuje z jedné léčebny dlouhodobě nemocných do druhé. Hojení úrazu se totiž zkomplikovalo a špatný výklad smluv s pojišťovnou nutí pacientku neustále měnit zdravotní zařízení.

„Lékaři nám už několikrát řekli, že podle nařízení zdravotní pojišťovny mohou konkrétního pacienta ošetřovat pouze omezenou dobu. Proto vždy maminku po pár týdnech pobytu přesunuli jinam. Prý to tak dělají zcela běžně,“ popsala útrapy své příbuzné žena z Plzeňska, která si kvůli pokračující hospitalizaci nepřála zveřejnit své jméno. Redakce Deníku je však zná.

Vylhaná lhůta

S podobným zacházením a traumatizujícími častými přesuny se setkává velké množství nejen starších pacientů, kteří jsou dlouhodobě závislí na lékařské péči. Vedení léčeben to svádí na to, že jim pojišťovna omezuje délku pobytu jednoho pacienta na maximálně 90 dnů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která je největší v Česku, to ale odmítá.

„Pojišťovna v žádném případě nelimituje délku pobytu, musí však být zdravotně odůvodněný. Víme, že se spousta zařízení na tohle vymlouvá, ale není to pravda,“ uvedla Zdeňka Kučerová z odboru kontroly a revize zdravotní péče VZP. Dřív musel sice o prodloužení pobytu po dosažení tří měsíců rozhodnout revizní lékař, to se ale změnilo již loni.

„Nové smlouvy to upravují tak, že záleží pouze na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, jak dlouho pacienta v léčebně nechá. Samozřejmě by to mělo mít zdravotní odůvodnění,“ potvrdila specialistka na domácí ošetřovatelskou péči VZP Eva Catlová.

Podle Kučerové je vysvětlení takového postupu léčeben, kdy si posílají klienty mezi sebou navzájem po kratší době, než je nutné, prosté: „Při kontrolách jsme se vždy zaměřovali na extrémně dlouhé pobyty. Zjišťovali jsme, zda to nejsou spíš skryté sociální případy, tedy lidé čekající jen na umístění do domova důchodců, o které se doma nechce nebo nemůže nikdo starat. Dlouhodobí pacienti jen na takové případy upozorňují,“ soudí Kučerová.

Sociální případy

Zástupci VZP odhadují, že neoficiální podíl sociálních hospitalizací činí až jednu pětinu všech případů.

„Jsou to klienti, kteří mohou být v domácí péči a většina z nich by tomu dala přednost. Přesto tato péče není zajištěna, a proto zůstávají v léčebně dlouhodobě nemocných. Důvod hospitalizace proto není zdravotní, ale sociální,“ uvedl ředitel VZP Pavel Horák.

Pojišťovna v minulém roce provedla rozsáhlou kontrolu všech léčeben, kterou na rozdíl od minulých let předem neohlásila. Právě vloni odhalila problémy se zbytečným přesunem pacientů a nahrazování sociální péče zdravotní.

Ministerstvo zdravotnictví podobné výsledky čekalo.

„Víme, že zdravotní péče velmi často supluje péči sociální. Odstranit to mohou jen důrazné kontroly jednotlivých zařízení. Budeme v nich proto pokračovat,“ vzkázal náměstek ministryně Martin Plíšek.

Pacientům a jejich příbuzným, kteří nejsou s péčí léčebny spokojeni, doporučuje obrátit se buď na vedení, zřizovatele, zdravotní pojišťovnu nebo lékařskou komoru. „Při škodě nebo újmě na zdraví se může věcí zabývat i soud,“ radí Plíšek.

Pozitivní zprávou, kterou kontroly přinesly, je zvyšující se kvalita péče.

„Když jsme s kontrolami začínali, tak byly výsledky hrozivé. To se změnilo. Přesto chceme, aby se kvalita dále zlepšovala. Zaměříme se nyní na to, aby šesti- či sedmilůžkové pokoje zcela zmizely,“ prohlásil Horák a dodal, že v nových smlouvách by už rozložení pokojů podle počtu lůžek mělo být přesně rozepsané.

FILIP SUŠANKA


Staré týrají hlavně vlastní děti, tvrdí sdružení Život 90

Syn začal pít. Pak mě začal bít, protože jsem mu zatajila, kde mám důchod. Tak jsem mu musela důchod vydat. Později po mně chtěl, abych prodala domek. Takový je příběh 76leté Vlasty, jedné z mnoha seniorek, které se v České republice každodenně stávají obětí násilí a šikany.
Podle sdružení Život 90, které se šikanou seniorů dlouhodobě zabývá, je situace starších lidí v Česku doslova alarmující.

„Nejde jen o otřesné případy fyzického napadení staršího člověka, ale i o každodenní zanedbání péče či finanční zneužívání,“ uvedl včera předseda sdružení Jan Lorman.

Právě na tyto skutečnosti by měla začátkem příštího týdne upozornit dvoudenní konference, která bude zahájena 15. června, na Světový den připomenutí násilí na seniorech. Starší lidé jsou totiž podle zkušeností sdružení šikanovaní naprosto všude.

Krkavčí děti

O složité situaci starých lidí a o tom, že jsou týráni a zneužíváni naprosto všude, vypovídají podle Roberta Pitráka, který má ve sdružení na starosti sociální služby, statistiky jejich služby nazvané Senior telefon.

„Vloni tam zavolalo na 12 tisíc lidí. Nejčastěji si stěžovali na psychické násilí, 25 procent telefonátů ale bylo o násilí fyzickém,“ uvedl Pitrák a dodal, že 60 procent volajících seniorů si stěžovalo na šikanu ze strany blízkých osob.

„Druhou největší skupinou pak byla šikana od vlastních partnerů,“ doplnil a upozornil, že mnoho starších lidí následkem šikany trpí sebevražednými tendencemi.

„My se v seniorech snažíme probudit chuť bojovat. Musí mít sílu oznámit to na policii, aby mohlo dojít k vykázání násilníka,“ vypráví Pitrák. Upozornil ale, že mnoho napadených si nechce připustit debakl výchovy vlastních dětí. Proto například tolerují, když jim děti brání v manipulaci s vlastními důchody.

Zákon to nevyřeší

Jak vysvětluje šéf Života 90 Lorman, problémy nevyřeší žádné zákony, ale změna uvažování společnosti.

„Dokud nás budou úřednice na úřadech odbývat slovy: Babi, já nemám čas vám to vysvětlovat, najděte si to na internetu, nic se nezmění,“ říká Lorman. Mladí lidé podle něj musí pochopit, že řešením problémů seniorů řeší svoji vlastní budoucnost.

„Problém je v tom, jak hodnotíme život. Vrchol lidského života je před smrtí, ne ve středním věku. Teprve před smrtí jsme zralí a víme, co je život. Do té doby máme život pouze zprostředkovaný,“ uzavřel.

JIŘÍ KORBEL

Jan Lorman, předseda sdružení Život 90: Nejčastějšími oběťmi násilí jsou starší ženy

I senioři jsou lidé, říká Jan Lorman, šéf sdružení Život 90, které pomáhá diskriminovaným seniorům.

Pomáháte starším lidem řešit problémy. Jednoduchá otázka: Jsou v Česku senioři šikanováni?

Ano, starší lidé jsou u nás šikanováni úplně všude. Od státních institucí, lékařské péče až po domácnosti. Nejsme v tom ale žádná výjimka, starší lidé jsou na tom špatně v celé Evropě.

Dochází k útlaku starších lidí plošně, nebo jsou někteří senioři šikanou ohroženější více než jiní?

Rozhodně je třeba připomenout, že otázka věku není jediným problémem. I u seniorů se setkáváme s násilím ovlivněným pohlavím oběti. Nejčastějšími oběťmi násilí jsou starší ženy, a právě na tuto problematiku je letošní den připomínající násilí na seniorech zaměřený.

Kdo se násilí na seniorech dopouští nejčastěji?

Už z logiky věci jsou to mladší lidé. V naprosté většině jde o děti nebo vnuky. Je tomu tak i proto, že oblast násilí, zanedbávání a zneužívání starších lidí je oblastí, o kterou se společnost velmi málo zajímá.

Jak tuto situaci změnit?

O tom, že senioři mají problémy, se mluví hodně, ale nedělá se nic. Nejdůležitější je ale uvědomit si, že o těch lidech nesmíme mluvit jako o subjektech, ale že to jsou především lidé.

VZP zveřejnila výsledky kontroly v léčebnách dlouhodobě nemocných. Na žádné zásadní pochybení vůči seniorům se ale nepřišlo.

Té kontrole a hlavně těm výsledkům já absolutně nevěřím. My máme úplně jiné zkušenosti a zprávy. Ty případy, o kterých víme, jsou otřesné. Je to iluzorní obraz, kterému nevěřím.

(jk)

#nahled|https://g.denik.cz/1/7e/tema_info_graf_ldn_adm350.jpg|https://g.denik.cz/1/7e/tema_info_graf_ldn.jpg|Léčebny dlouhodobě nemocných#
10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2 15

Čeští žáci se připravují na zkoušky, škola je ale nebaví

Jiří Milek.
3 12

Vládcem velkých, širých, rodných lánů bude „malý Babiš“ Jiří Milek

Frontman americké skupiny kopl fotografku do obličeje. Teď se omlouvá

Lídr kalifornské rockové skupiny Queens of the Stone Age Josh Homme se omluvil za to, že při sobotním koncertu své kapely kopl do obličeje fotografku Chelseu Laurenovou. Prý se to stalo nešťastnou náhodou v zápalu vystoupení. Podle fotografky jednal ale zjevně úmyslně.

Břehy Vltavy na severu Prahy by mohl jednou spojit i „horizontální výtah“

/ANKETA/ Město počítá v horizontu několika let s náhradou Trojské lávky dvojicí nových lávek. Jediným mostem pro auta v oblasti bude nejspíš ten v rámci Pražského okruhu. Do hry se může dostat i „futuristické“ řešení“. 

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Praha je na pokraji epidemie. Počet nakažených HIV raketově stoupá

/INFOGRAFIKA/ Ve skupině mužů mající sex s muži je na území Prahy dosažena hranice epidemie. Problémem se nově stávají i heterosexuální muži. Tak zní varování organizace Česká společnost AIDS pomoc směrem k hlavnímu městu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT