Peníze a jejich nedostatek. To je alfa a omega problému zvaného léčba anémie neboli chudokrevnosti u pacientů trpících rakovinou. Chudokrevnost postihuje téměř 90 procent všech onkologicky nemocných, ovšem pouhá pětina z nich je správně léčena! Důvod? Finanční náročnost. Pokud totiž nemocní dostávají lék v podobě růstového faktoru erytropoetinu, měsíčně tato léčba stojí 33 tisíc korun a pacienti ji potřebují tři měsíce.

Podle přednosty hematologického oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tomáše Kozáka je pro mnohé horší únava vyplývající z chudokrevnosti než bolest. „Při anémii pacienti pociťují takovou vyčerpanost, že nejsou schopni vyjít do schodů a najíst se,“ popisuje Kozák. Erytropoetin je hrazen ze zdravotního pojištění, ovšem pojišťovny přísně kontrolují jeho nasazení. „My náklady na léčbu ostře sledujeme. Erytropoetin není lék zachraňující život, poskytuje komfort léčby a je drahý. Lékaři sami musejí uznat, kdy ho nasadit,“ uvedl Karel Šatera, ředitel zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Podobně hovoří i VZP. „Pojišťovny nám neříkají, nenasazujte tento lék, ale balík peněz je jen jeden. A léčba rakoviny je drahá. Od desítek tisíc, v tom nejlepším případě, po miliony. Proto si musíme rozmyslet, v jakých případech bude nasazen,“ vysvětluje profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Co je to anémie a čím je způsobena?

Anémie neboli chudokrevnost je soubor příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek (erytrocytů) a množství krevního barviva (hemoglobinu).

Může být způsobena krvácením (např. i dlouhodobým krvácením malého rozsahu, které není patrné – při nádorech zažívacího traktu, gynekologických nádorech apod.).

Další příčinou je útlak kostní dřeně nádorovými buňkami či poruchou krvetvorby způsobenou ozařováním nebo chemoterapií.