„Dostávala jsem na předpis tablety a mastičky s kortikoidy. Ekzémy se pak celkem uklidnily. Když jsem se ale přestala mazat, ekzém se opět zhoršil. Takže žádné vyléčení, navíc mají kortikoidy 
vedlejší účinky. Nakonec jsem je vyhodila do koše a začala hledat alternativu," vypráví Lenka z Ostravy. Pak zjistila, že na zámku v Konopišti je prodejna s konopnými přípravky. Tam si pořídila mastičku a konopná semínka.

„První týden se ekzém zhoršil. Na to jsem ale byla upozorněna, takže jsem se nebála a mazala dál. Po dvou týdnech mi začala vyrážka mizet před očima a ulevilo se mi od stálého svědění, které bylo nejhorší," říká Lenka. Dnes, po půl roce, už mast čtyři měsíce neužívá a pouze jí lžíci semínek denně. „A ani na sluníčku a v horku se mi ekzém neobjevil," dodává Lenka.

Doktoři konopné léky vítají

To, že konopí léčí, je známo tisíce let. U nás však seženete jen výrobky z konopí technického. To má totiž obsah THC s psychotropními účinky do 0,3 procenta. Jenže v tom je háček – právě THC je totiž při léčbě bolestí základem. Proto se česká vláda rozhodla následovat vyspělé evropské země a léky z konopí povolit. Zákon nyní leží na stole Poslanecké sněmovny a mohl by platit od příštího roku.

„Novela otvírá možnost pěstovat i dovážet konopí pro léčebné účely. Budou tu dvě až deset firem s licencí. Tato část novely ale možná bude mít odloženou účinnost o šest měsíců až dva roky, aby měl Státní ústav pro kontrolu léčiv prostor vytvořit licenční podmínky. První výrobky ze zahraničí by ale mohly být na trhu už příští rok," vysvětluje národní drogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Konopné léky budou na elektronický lékařský předpis, aby se zabránilo zneužití či padělání. Hradit by je měla pojišťovna. Doktoři přitom možnost předepisování přípravků z konopí vítají. Zájem o ně už projevilo devět lékařských společností.

Domácí pěstování? Stále tabu

Zákon ovšem nijak neřeší problém, zda si pacienti mohou vypěstovat konopí doma.
Současná situace tak trochu připomíná hony na čarodějnice. Na jedné straně jsme zemí s nejvyšší spotřebou marihuany v Evropě, což samo o sobě vypovídá o tom, že sehnat „trávu" od dealera je hračka. Však ji taky vyzkouší dva z pěti středoškoláků. Na stranu druhou dělá policie razie u nemocných, kteří si konopí pěstují na zahradě, aby si z něj podomácku vyrobili mastičku. Léky jim policisté zabaví a pacienti jsou vláčeni po soudech jako zločinci.

Zůstává otázkou, jak se situace pro nemocné změní. Konopí sice bude na předpis, zdaleka však ne pro každého nemocného. „Pacientů by nemělo být tolik. Šlo by o závažné případy lidí třeba s HIV nebo Alzheimerem, kterých bude dohromady několik tisíc," říká Jindřich Vobořil. A tak některým možná nezbude než pěstovat doma dál a vystavovat se riziku policejních razií.

Kterou zemi bychom si tedy měli vzít za vzor?„Nejlepším příkladem je Kalifornie. Tam fungují konopné lékárny jako tady restaurace. Nic se nezneužívá a systém funguje," dodává Jiří Stabla ze společnosti Carun, která u nás konopné přípravky vyrábí.

Zakladatel Edukativní konopné kliniky Dušan Dvořák řekl Deníku:

Zákon odepře léky dětem. Jako by jim nemoci nehrozily

Zakladatel Edukativní konopné kliniky Dušan Dvořák.

Praha /ROZHOVOR/ - Léta byla Mária Brodská vláčena po soudech kvůli tomu, že na zahrádce pěstovala několik rostlin konopí a dělala si z nich mast na bolavé rány na nohách. Za byrokratickou štvanicí nakonec udělala třiašedesátiletá Mária z Rožďalovic nekompromisní tečku. Před deseti dny se oběsila.

„Jak je vůbec možné, že někdo na nemocného člověka poštve policii?" zuří odborník na závislosti Dušan Dvořák, zakladatel cannabisterapie a mezinárodního výzkumu Konopí je lék. Ani jemu se soudy nevyhnuly. Policie mu třikrát zabavila konopí, masti a tinktury, které byly určeny na výzkum – lékařské statistiky například potvrdily, že se díky konopným přípravkům jde vyhnout amputaci končetin u diabetiků.

Na začátku března 2011 potvrdil Dušanu Dvořákovi brněnský krajský soud trest 28 měsíců za mřížemi s 2,5letým odkladem. V jeho prospěch však svědčil u soudu i rektor Univerzity Palackého v Olomouci, písemně jej podpořil primátor Olomouce, řada lékařů a nemocných. Za vzdělávání veřejnosti v léčbě konopím obdržel dokonce vládní cenu podepsanou premiérem Janem Fischerem. Navzdory soudním řízením odmítá Dušan Dvořák mlčet k jednávání státních orgánů a opakovaně pro nemocné konopí pěstuje.

Mária Brodská, která se předminulý týden spáchala sebevraždu, byla mnohokrát souzena za to, že si vyráběla léčivou konopnou mast. Je u nás takových smutných případů více?
Paní Márii roky vláčeli v trestněprávním řízení a byla opakovaně odsouzena. V lednu 2008 ji osvobodil Nejvyšší soud a jeho rozhodnutí mělo být pro policii a nižší soudy závazné. Přesto ji další roky znovu obžalovali, uštvali ji. Příčin mohlo být jistě i více, ale skoro deset let naprosté bezmoci před státní mašinérií poznamená každého. A není jediná. Vím o dalších lidech, kteří z podobného důvodu spáchali sebevraždu. Nemluvě o těch, jimž takto vzali jediný lék, který jim pomáhal v boji proti rakovině, a kteří pak zemřeli. Před třemi týdny Ústavní soud zamítl stížnost se jmény nemocných, kteří kvůli takovému postupu umřeli nebo byli zmrzačeni. Soudu byly doloženy znalecké posudky i lékařské kazuistiky. Přesto nám soud řekl, že neshledal porušení práva na život, zdraví, důstojnost, vědecký výzkum a řadu dalších ústavně garantovaných práv. Doložil jsem, že od roku 2008 žádáme polici o spolupráci a tři roky žádáme o policejní ochranu. Zbytečně. Od roku 2008, kdy paní Márii Brodskou osvobodil Nejvyšší soud, napsali tisíce občanů do parlamentu prosebné a protestní dopisy, poslanci však na nemocné stále posílají policii jako na nějaké zločince.

To asi v západních zemích není úplně standardní.
Stačí se podívat třeba do Španělska, Kanady nebo Izraele. Jak si ale někdo může dovolit posílat na nemocné lidi policii? A ještě občanům lhát, že to nařizují mezinárodní úmluvy a že za to mohou kuřáci marihuany, jak nám vloni napsal premiér Nečas. Setkal jsem se opakovaně s tím, že měli problémy i lidé, kteří pěstovali certifikované odrůdy. Policisté nezřídka porušují zákony a měří THC pouze ze samičích květů, takže pak občany trestají i za konopí technické. A teď jsou politici, kteří toto dopustili, oslavováni, že pacienty naženou do lékáren, aby si konopný květ jako tzv. marihuanu kupovali za 8 až 12 euro za gram. Celé je to zkrátka o tom, že se cena marihuany na černém trhu, tedy 200 až 300 korun za gram, zachová, a taková bude i v lékárnách. Reálná cena je kolem 7 až 33 korun. Kdyby si konopí mohli občané vypěstovat sami a dát si ho na analýzu, lékaři i nemocní by potom věděli, co přesně užívají. Nemocní spolupráci s lékaři jen vítají, stejně tak jednala i paní Brodská. Bohužel jsou nemocní dodnes lidé zavíráni do vězení jako zločinci. Pravděpodobně nejotřesnějším případem je věznění pana Miloslava Tetoura, který je žalářovaný už téměř rok a má být ještě dva roky.

Takže byste pěstování zcela nechal na pacientech?
Pokud to umí, tak rozhodně ano. Řada lidí ale o konopí vůbec nic neví, ne každý má zahrádku. Někteří nevzdělaní lékaři tvrdí, že by pak nemocní neznali míru nebo že nevěděli, co přesně užívají. Jako by to snad staří Číňané věděli a měli dnešní přístroje. Že prý si lidé také nepěstují plísně, aby měli penicilin a podobné hloupé manipulace s veřejností. Každý svéprávný vzdělaný člověk, který si konopí vypěstuje a zachází s ním odpovědně, si najde vhodnou dávku velmi snadno sám. Nejdůležitější je osvěta. Jde o to zkombinovat samopěstitelství, rozvíjet tradiční konopářství a kombinovat je například s univerzitními pěstírnami, neboť jde o věc, která může přispět k rozvoji celé naší země. Velmi perspektivní výzkum léčby kanabinoidy (tedy látky obsažené v konopí) nesmíme ponechat farmaceutickým firmám. Hlavně je potřeba přestat lhát, že léčivé konopí je marihuana. Už jste někdy viděli někoho kouřit konopnou mastičku, nebo zelený prášek pro Parkinsonovu chorobu?

Co se vám nelíbí na návrhu, který by měl do budoucna léčbu konopím umožnit?
Za nejhorší považuji to, že léčbu chtějí poslanci v zákoně zakázat dětem. Copak ty nemají onkologická onemocnění, atopický ekzém či lupénku? Navíc chtějí poslanci léčbu povolit jen u některých nevyléčitelných nemocí, dnes se hovoří pouze o 7 až 9 indikacích. Přitom léčivé konopí může vyléčit i některé druhy rakoviny – samozřejmě ne všechny, ale třeba na melanom (rakovina kůže) nebo gliom (mozkový nádor) fungují kanabinoidy skvěle i kurativně (léčebně), nejen paliativně (tedy bez možnosti vyléčení) jako u 90 procent onkologicky nemocných. Léčivé konopí působí pozitivně na 250 nemocí, je šetrné, bezpečné a bohužel levné. V tom je celý problém, léky totiž téměř nejdou patentovat. Rodiče by neměli mlčet nejen kvůli svým vlastním rodičům, ale i dětem.

Jak by tedy u nás mělo být zacházení s konopím ošetřeno?
Jako v každé civilizované zemi, která dodržuje ústavu a nemrzačí lidi, kteří lék potřebují.

Jestliže víme, že některý nemocný potřebuje padesát rostlin za rok, v tu chvíli by mohlo zůstat zachováno to, co je dnes v zákoně, ale státní orgány to vůbec nerespektují. Do 100 metrů čtverečních se pěstování a zpracování konopí k účelům pokusnickým nemusí hlásit úřadům.

Když někdo chce konopí pěstovat na relaxaci a kouří marihuanu, tak je dnes „povoleno" pěstovat pod přestupkem do pěti rostlin. Ale když těch pět rostlin sklidíte, jste obžalován až na deset let, což vyhovuje jen drogové mafii. Kdyby si mohl každý dospělý člověk pět rostlin v klidu vypěstovat, nebyl by zaplavený černý trh mnohdy velmi toxickou marihuanou z pěstíren pod umělým osvětlením, které jsme bohužel největší producenti v Evropě. Jde o konopí obsahující převážně jen omamný kanabinoid THC, což ohrožuje zdraví mladých. Právě v České republice v Olomouci přitom vyšla první vědecká práce na světě Konopí jako lék týmu profesora Kabelíka (1954), olomoucký vědec František Šantavý jako první na světě určil správnou konfiguraci kanabinoidu THC (1963), další Olomoučan Ondřej Lumír Hanuš je objevitelem prvního tělu vlastního kanabinoidu (1991) a patří mezi deset nejvýznamnějších Čechů žijících v zahraničí, Libuše Bryndová, rovněž roky vláčená soudy, publikovala od roku 2000 řadu bezpečných a ve výzkumu Konopí je lék ověřených úspěšných receptur. Máme být na co hrdí a můžeme mít mnohem důstojnější a užitečnější prvenství, než je produkce toxické marihuany. A hlavně bychom neměli svědomí zatížené nad zločiny podobné těm, jaký byl spáchán na Marii Brodské a dalších nevinných lidech. Tohle lhaní veřejnosti musí skončit co nejdříve a média by neměla mlčet.

Kontroverzní rostlina.

ČTĚTE TAKÉ: Žena, souzená kvůli vlastní léčbě konopím, se oběsila