V pátek večer bude v Čechách od západu podle meteorologů slabě sněžit. Toto sněžení bude místy přecházet v mrznoucí déšť, který na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku.

„Nejvyšší riziko ledovky je v pátek večer a v noci na sobotu v jižních a jihozápadních Čechách. Během sobotního dne budou teploty stoupat nad bod mrazu a srážky ustávat, riziko tvorby ledovky tak přechodně zanikne,“ informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha na ledovku platí od pátečních 18:00 do sobotních 10:00 v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji.

Jak vypadá zasněžená Praha z vesmíru? Podívejte se: 

Satelitní snímky Prahy z družice Sentinel
Unikátní snímky. Podívejte se, jak vypadá zasněžená Praha z oběžné dráhy

Znovu se ledovka může objevit v sobotu večer a v noci na neděli, a to už na většině území. Na východě země může vydržet až do nedělního večera.

Při ledovce hrozí chodcům úrazy při uklouznutí, starší nebo méně mobilní lidé by proto měli omezit vycházení ven. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy.

Zrádné ledové jevy 

Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka je zrádná, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Bývá čirá a mnohdy naprosto hladká. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech.

Jižní Čechy zaznamenaly rekordní množství sněhu:

Spálenec
Rekordní zima na jihu Čech: Výška sněhu i mráz přepisují historické tabulky

Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi. Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.