Od západu začne v Čechách sněžit. Sněžení místy přejde v mrznoucí déšť, který na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku.

„Nejvyšší riziko ledovky je v sobotu večer a v noci na neděli v jižních a jihozápadních Čechách. Během noci se srážkové pásmo bude přesouvat dále na východ a pravděpodobnost mrznoucího deště tak bude hlavně v druhé polovině noci vzrůstat v oblasti východních Čech a na jihozápadě Moravy,“ informovali meteorologové

Počasí komplikovalo v pátek večer dopravu:

Počasí komplikovalo dopravu v Karlovarském kraji
Osm nehod a uzavřená dálnice. Počasí komplikovalo dopravu v Karlovarském kraji

V noci na pondělí se ledovka přesune i na Vysočinu a část Moravy.

V pátek večer klouzající silnice komplikovaly dopravu hlavně v Karlovarském kraji. Dálnice D6 u Kynšperka nad Ohří byla několik hodin uzavřená.

Při ledovce hrozí chodcům úrazy při uklouznutí, starší nebo méně mobilní lidé by proto měli omezit vycházení ven. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy.

Zrádné ledové jevy 

Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka je zrádná, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Bývá čirá a mnohdy naprosto hladká. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech.

Jak vypadá zasněžená Praha z vesmíru? Podívejte se: 

Satelitní snímky Prahy z družice Sentinel
Unikátní snímky. Podívejte se, jak vypadá zasněžená Praha z oběžné dráhy

Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi. Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.