„Večer a v noci na pondělí se od západu vyskytne na většině území občasný déšť, který bude na Moravě přecházet místy v déšť mrznoucí. Ten na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku,“ uvedli meteorologové.

Po oteplení a tání sněhu se mohou mírně zvedat hladiny řek na Liberecku. „Vzhledem k tání sněhové pokrývky a srážkám očekáváme dosažení prvního stupně povodňové aktivity v povodí Lužické Nisy, a to především na stanicích Liberec a Proseč nad Nisou,“ dodali meteorologové.

Zimní počasí poukázalo na časté chyby řidičů. Jaké?

Sypač s radlicí odklízí sníh ze silnice I/35 mezi Libercem a Turnovem, kde uvázly kamiony, 18. ledna 2023, Paceřice na Liberecku
Sněhová kalamita ukázala chyby řidičů: Jak správně jezdit, co je nutné dodržovat

Ledovka se v Česku tvoří už od pátečního večera, kdy zasáhla hlavně západ Čech, v noci na neděli se přesunula do východních Čech a na jihozápad Moravy.

Při ledovce hrozí chodcům úrazy při uklouznutí, starší nebo méně mobilní lidé by proto měli omezit vycházení ven. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy.

Zrádné ledové jevy

Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka je zrádná, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Bývá čirá a mnohdy naprosto hladká. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech.

Ledovka komplikovala dopravu v Karlovarském kraji: 

Počasí komplikovalo dopravu v Karlovarském kraji
Osm nehod a uzavřená dálnice. Počasí komplikovalo dopravu v Karlovarském kraji

Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi. Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.