Dnešní ráno bylo v některých částech Česka mrazivé. K nejchladnějším místům v nížinách patřil Žatec, kde teplota kolem 05:00 klesla na minus 13,8 stupně, nebo Vrchlabí na Trutnovsku, kde ve stejný čas naměřili teplotu ještě o 0,1 stupně nižší, uvedl na facebooku Český hydrometeorologický ústav. Posypová sůl podle silničářů funguje do minus pěti stupňů Celsia, při nižších stupních ztrácí na vozovkách účinnost.

Dopravu na jihu Čech ráno zkomplikovala nehoda kamionu na dálnici D3 u Plané nad Lužnicí. Kvůli nárazu auta do svodidel tam byl pět hodin přerušený provoz ve směru na České Budějovice. Nehoda se stala po 6:00 a zablokovala oba pruhy. Omezený byl provoz i chvíli ve směru na Prahu, protože úlomky kamionu zasahovaly do levého pruhu v protisměru. Kvůli nehodě se na dálnici tvořily dlouhé kolony aut před sjezdem na Planou nad Lužnicí. Hasiči z havarovaného vozidla odčerpali 300 litrů nafty. Nafta vyteklá na vozovku podle přizvaného odborníka neohrozila životní prostředí.

Uzavřená D7

Kvůli nehodám byla dnes oboustranně uzavřená dálnice D7 na Lounsku. Ve směru na Chomutov havaroval na 56. kilometru u Postoloprt kamion, který se vyprošťuje. Po nehodě dvou osobních a dvou nákladních aut u Panenského Týnce byla uzavřená dálnice ve směru na Prahu, před 13:00 policisté obnovili provoz jedním pruhem a kolony se rozjely.

Nehody se na kluzké dálnici staly krátce po sobě. Nehoda u Postoloprt se stala na stejném místě jako ve čtvrtek, kdy byla dálnice kvůli tomu na 13 hodin zablokovaná.

Na co si dát v aktuálních podmínkách na silnicích pozor? Podívejte se:

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která může být místy i silná. Na horách na severu má opět nasněžit.
Česku hrozí ledovka i sníh: Na co by řidiči měli myslet, jak předejít smyku

Problémy byly i jinde - kamion uvázl v kopci u obce Libčeves na Lounsku. U Krabčic na Litoměřicku sjelo auto mimo silnici. U Krásné Lípy na Děčínsku narazilo nákladní auto do plotu. Další menší nehody se staly také na Teplicku a na Chomutovsku se na silnici I/13 srazilo osobní auto s kamionem.

Hlavní silniční tah I/33 mezi Dolany a Kleny na Náchodsku z Hradce Králové do Náchoda a Polska dnes ráno pokryla ledovka, která se vytvořila i na sjezdu z dálnice D11 u Smiřic.

Zastavený provoz na D1

Na sjezdu z dálnice D10 u Ohrazenic na Semilsku havaroval před polednem kamion. Narazil do svodidel a vysypal se mu náklad. Silnice byla směrem na I/35 na Liberec pro dopravu uzavřená, je třeba odstranit vysypaný náklad. V opačném směru je silnice průjezdná.

Led působil řidičům potíže i ve čtvrtek:

Nehoda kamionu s přívěsem na kruhovém objezdu za Nymburkem.
Ledovka v Česku: Ve středních Čechách přibývá nehod, na D7 se převrátil kamion

Také v dalších krajích hlavně po ránu se řidiči setkávali na silnicích s ledovkou či rozbředlým sněhem, policisté hlásili desítky nehod. Na vozovkách, které silničáři přes zimu neudržují solením, byl uježděný sníh, místy i led.

Odpoledne nehoda osobního auta zastavila na půl hodiny provoz na dálnici D1 mezi Ostravou a Bohumínem. Vozidlo dostalo smyk a narazilo do svodidel. Policie u řidiče provedla dechovou zkoušku na alkohol s pozitivním výsledkem. Nadýchal přes dvě promile. Utrpěl lehčí zranění hlavy.