V Jihomoravském kraji zhoršená sjízdnost silnic zpožďovala autobusové spoje, některé ani nevyjely. Největší problémy byly ráno podle webu krajského integrovaného dopravního systému v okolí Blanska, Tišnova, Letovic a Boskovic, kde měly autobusy zpoždění od deseti do 40 minut, výjimečně až hodinu. Vlakové spoje ráno jezdily se zpožděním do 20 minut.

V Brně poškození trolejového vedení zastavilo provoz například mezi Semilassem a Řečkovicemi a z Hlavního nádraží do Komárova.

Policisté na jihu Moravy přijímali hlášení od řidičů už od 20:00 prakticky každé tři minuty, až po 22:00 se situace zlepšila a zkomplikovala se opět ráno, kdy řidiči vyjeli do práce. Podle mluvčího Bohumila Maláška šlo o drobné nehody, obvykle bez zranění, výjimečně s lehkým zraněním.

Česko se v poslední době potýká s mrazivým počasím. Jak se chovat? 

Rodiče by měli být v mrazech opatrní. S malými dětmi by se mělo chodit ven jen do minus pěti. Důležité je řádně je obléci a pořádně jim namazat pusu. Na co si dále dát v mrazech pozor? Deník v článku připravil cenné rady.
Mráz svírá ČR. Co dodržet: Malé děti ven jen do minus pěti, chránit si oči, nohy

V Olomouckém kraji ledovka ráno pokrývala silnice například v okolí Konice na Prostějovsku a v kopcovité severní části Olomoucka a Přerovska. Dálnici D1 poblíž Hranic na Přerovsku v noci ve směru na Prahu uzavřela na zhruba pět hodin srážka dodávky, kamionu a autobusu. Zdravotničtí záchranáři do nemocnice přepravili pět zraněných, několika dalším lidem na místě ošetřili oděrky a škrábance, řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

U Kojetína na Přerovsku časně ráno havarovala dvě osobní vozidla, z místa je hlášeno zranění.

Kvůli námraze na trolejích byl v noci omezený provoz vlaků na hlavním koridoru mezi Olomoucí, Přerovem a Hranicemi. V tomto úseku mohly jezdit pouze vlaky tažené dieselovými lokomotivami. Doprava se zastavila mezi stanicemi Hranice na Moravě na Přerovsku a Horní Lideč na Vsetínsku, náhradní autobusy nevyjely. Provoz vlaků byl v pondělí večer kvůli namrzlým trolejím zastavený také na trati z Přerova do Nezamyslic. Několik vlaků v úterý ráno nevyjelo na trať mezi Hrubou Vodou a Olomoucí. Omezení podle Českých drah souvisí s nedostatkem motorových souprav, za které může nepříznivé počasí.

Desítky výjezdů sypačů 

Na Vysočině byly ráno podle policie největší problémy na nesolených silnicích na Havlíčkobrodsku. Od pondělního večera přijala oznámení o 35 dopravních nehodách, nejvíc jich bylo na Třebíčsku. U Radostína na Havlíčkobrodsku havarovalo nad ránem nákladní auto převážející kovové konstrukce, řidič se zranil. Kyvadlový provoz byl na této hlavni silnici obnovený před 06:30, tvořily se tam kolony aut. Ve Žďáru nad Sázavou se osobní auto střetlo s chodcem, je zraněný. Sypače na Vysočině měly v noci skoro 180 výjezdů.

V Pardubickém kraji byly ráno kluzké vozovky zvláště ve výše položených oblastech. Řidiči museli být opatrní v okolí Hlinska, Holic nebo Lanškrouna. Hasiči zasahovali v Rozstání na Svitavsku, kde skončilo několik vozidel na zledovatělé silnici mimo vozovku. Silnice I/11 přes Suchý Vrch a Červenovodské sedlo je pokryta vrstvou sněhu a ledu, v úseku platí zákaz vjezdu vozidel nad 3,5 tuny a nutnost použít sněhové řetězy.

Sněhová kalamita poukázala na chyby řidičů. Jaké jsou ty nejčastější:

Sypač s radlicí odklízí sníh ze silnice I/35 mezi Libercem a Turnovem, kde uvázly kamiony, 18. ledna 2023, Paceřice na Liberecku
Sněhová kalamita ukázala chyby řidičů: Jak správně jezdit, co je nutné dodržovat

Na kluzké silnice po mrznoucím dešti si ráno v Královéhradeckém kraji museli řidiči dát pozor hlavně na Hradecku, Jičínsku, Rychnovsku a Trutnovsku. Dvě nehody se staly u Borohrádku na Rychnovsku. Řidič jednoho z aut tam narazil do mostu. Při další nehodě přímo v Borohrádku se srazila dvě osobní auta. Všechny nehody se obešly bez zranění. Kamiony uvízly na zledovatělé vozovce na přivaděči k dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku a na silnici I/16 v Chotěvicích na Trutnovsku.

V Libereckém kraji zatím zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená cesta přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Autobusy a osobní vozy tudy projedou, řekl ČTK Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.