„Situace se bude i nadále zhoršovat. Pokud nemusíte, vůbec nevyjíždějte a pokud možno ani nevycházejte z domu,“ varovali meteorologové kolem 21:00 na sociálních sítích. „Silničáři bohužel s trvalejšími mrznoucími srážkami mnoho nezmůžou a dá se očekávat lokálně i kalamitní stav a to nejen na silnicích, ale možná i na elektrické síti,“ doplnili.

Za poslední tři hodiny spadlo nejvíce mrznoucích srážek na jihu Moravy a Vysočiny. „Další pásmo srážek ale přinese v následujících hodinách do některých oblastí Moravy i větší úhrny,“ informoval ve stejné době ČHMÚ. Ledovka se tak lokálně tvořila také ve Slezsku, zejména v severních částech.

Británii sužuje bouře Isha. Na snímku tříštící se vlny na pobřeží v Blackpoolu v Anglii, pondělí 22. ledna 2024.
Ničivá bouře Isha v Británii zastavila dopravu. Následky pocítí i lidé v Česku

V noci se měly podle ČHMÚ teploty postupně zvyšovat. „Lokálně se ale ledovka patrně udrží až do rána,“ doplnil.

V Pardubickém kraji byla podle webu dopravních informací od 18:30 do úterního rána uzavřená pro vozidla nad 3,5 tuny silnice I/11 v sedmnáctikilometrovém úseku mezi Červenou Vodou a Jablonným nad Orlicí. Velké problémy se sjízdností silnic hlásili večer silničáři na Třebíčsku a Žďársku.

Dvě nehody se staly v Třebíči a další v Chotěboři na Havlíčkobrodsku, Novém Městě na Moravě a v Hladově na Jihlavsku. Kombinace deště a teplot pod bodem mrazu komplikovala dopravu také na jihu Moravy. Integrovaný dopravní systém (IDS) Jihomoravského kraje varoval před ledovkou zejména na Blanensku, Brněnsku i Znojemsku.

Problémy hlásil i Olomoucký kraj

Ledem byly pokryté i některé silnice Olomouckého kraje. Problémy měli silničáři například v kopcích nad Šternberkem, v Olomouci či okolí Prostějova,. Vozovky namrzaly také na Šumpersku a Jesenicku.