Teploty ráno klesly na horách až k minus 15 stupňům Celsia. Největší mráz kolem minus 20 stupňů naměřili v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor. Mrazivé noci a rána čekají Česko minimálně do příští středy, na některých místech se teploty ani v dalších dnech nedostanou nad nulu. „Během pátku a soboty nás od jihozápadu zasáhne další porce sněžení a lokálně by mohlo nasněžit opravdu dost,“ uvedli meteorologové.

Teploty dnes na většině Česka zůstaly i odpoledne pod bodem mrazu. Takový den označují meteorologové jako ledový. Průměrně se tento den objevoval v posledních 60 letech 28. listopadu, letošní rok lze tedy v tomto ohledu označit za průměrný, řekl ČTK klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček. Se změnou klimatu a oteplováním planety však v průměru přichází ledový den později a počet ledových dnů se snižuje, dodal.

Dopravu v Česku v úterý zkomplikovalo silné sněžení. Vlaky stály, tisícům lidí nešla elektřina. Podívejte se, jak to vypadalo na silnicích:

Sníh komplikoval dopravu v celém Pardubickém kraji
Dopravu v Česku zkomplikovalo sněžení. Bez proudu zůstaly domácnosti i nemocnice

Dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu byla od noci 11 hodin neprůjezdná. Na 90. kilometru zhruba hodinu před půlnocí havarovaly na kluzkém povrchu postupně čtyři kamiony. Jeden řidič při kolizi zemřel, další řidič a zasahující policista se zranili lehce. Okolo 10:30 mohla auta začít jezdit pravým jízdním pruhem a po krajnici, úplně byl provoz obnovený před 12:30.

Uzavírka pro kamiony

U Rejchartic na Šumpersku ve středu krátce před polednem sjel autobus převážející studenty z namrzlé vozovky do příkopu. Autobus zůstal nakloněný a hrozilo, že se převrátí. Řidič nemohl otevřít žádné dveře. Cestující proto rozbili okna a z autobusu postupně vylezli. Dva studenti se při kolizi zranili. V autobusu cestovalo 49 studentů, tři pedagogové a řidič.

Zledovatělá vrstva ujetého sněhu ležela po ránu v Česku po sněžení z minulých dnů hlavně na horách. Policisté nabádají motoristy, aby jezdili opatrně a do hor se pouštěli jen se zimní výbavou. Pro kamiony nad šest tun zůstává kvůli sněhu zavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice na Liberecku. Komunikace leží v první zóně Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, kde se nesmí solit. Uzavírka neplatí pro autobusy, řidiči kamionů ale musí k cestě na Raspenavu a Hejnice využít silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Nehoda kamionů dnes uzavřela dálnici D2 u devátého kilometru ve směru na Brno:

Dopravu na dálnici D2 ve směru na Brno zablokovala nehoda kamionů
D2 na Brno zavřela nehoda kamionů. Z cisterny tekl džus, hasiči ho ředili vodou

Na Frýdecko-Místecku zase zůstává pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun kvůli sněžení a tvorbě ledovky uzavřena silnice I/56 v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice. Ani tady se nesmí solit, silnice proto bývá pro nákladní vozidla v zimě zavřená pravidelně.

Po vydatném sněžení, které v úterý způsobilo četné výpadky dodávky elektřiny v Karlovarském kraji, zůstaly v regionu bez proudu už jen stovky domácností. Bez elektřiny bylo v úterý dopoledne až 24 tisíc míst, a to i například v části Sokolova. Většinu poruch na vysokém napětí se od té doby podařilo energetikům opravit, mrazivá noc na dnešek ale přinesla i nové poruchy.