Od premiéry kultovního filmu Samotáři uplynulo už dvacet let. Jeden z hlavních hrdinů snímku, věčně zkouřený Jakub, v něm pronesl již legendární větu: „Hulení tady prostě nemá zatím vybudovanou tradici.“

close Marihuana a Češi. info Zdroj: Deník zoom_in Jak se ukazuje s odstupem dvou dekád, situace se poměrně významně proměnila. Vyplývá to i z výsledků ankety Češi a závislosti, do které se zapojilo skoro 12 tisíc čtenářů Deníku.

Více než polovina respondentů přiznala, že někdy v životě užila marihuanu. Vůbec nejbohatší zkušenosti s ní mají dnešní dvacátníci. Silné oblibě se těší také mezi středoškoláky a třicátníky. A alespoň jednu zkušenost s ní má dokonce i 45 procent čtyřicátníků.

První kontakt s marihuanou zažila většina dotazovaných během středoškolských let. A čtvrtina vykouřila první joint už na základní škole.

Piráti vs. vláda

Vlastní zkušenost ovlivňuje i názor na legalizaci této nejrozšířenější státem netolerované drogy. V anketě těsným poměrem 52 : 48 převážily hlasy pro její legalizaci. Ale zatímco ti, kteří konopí již někdy kouřili, s uvolněním pravidel ve dvou třetinách případů souhlasí, u marihuanových abstinentů je to jen třetina.

Hlasy volající po zrovnoprávnění některých lehkých drog na úroveň alkoholu a cigaret mají v Česku zastání hlavně u Pirátské strany. Ta přede dvěma lety vypracovala zákon, který by lidem mimo jiné umožnil pěstovat doma až pět rostlin konopí pro vlastní potřebu.

Vláda ho však s poukazem na vlastní protidrogovou politiku a rozpor s mezinárodní úmluvou o drogách smetla ze stolu.