Peřina, který se narodil před 105 lety, 8. dubna 1911, byl za druhé světové války jedním z nejúspěšnějších československých pilotů. Proslavil se v bitvách o Francii i o Británii, během nichž sestřelil nejméně 12 německých letadel. Po vážném zranění strávil zbytek války jako střelecký instruktor a později styčný důstojník u štábu stíhacího letectva RAF. Po skončení války se vrátil zpět do vlasti, ale po únoru 1948 raději uprchnul do zahraničí. Žil v Kanadě a později v USA, natrvalo se do Čech vrátil až v roce 1993.

Peřina byl oceněn řadou vyznamenání, v roce 1995 mu byl udělen francouzský řád Čestné legie. V roce 1996 obdržel od prezidenta Václava Havla Řád Bílého lva za vynikající bojovou činnost. Zemřel v květnu 2006 ve věku 95 let.

Dnešní pietní akce se zúčastnily stovky dětí Peřinovy základní školy, přišli i zástupci Senátu, armády nebo městské části. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská připomněla, že Peřina získal díky svým četným sestřelům nepřátelských letounů přezdívku „Generál nebe".

Hrdina a skromný muž

Podle ředitele odboru válečných veteránů ministerstva obrany Eduarda Stehlíka byl Peřina nejenom hrdinou, ale i obyčejným a skromným mužem. „Byl to člověk chápající, nad nikoho se nepovyšující. A přitom velký vlastenec, hrdina, člověk, na kterého naše země i vy můžete být právem hrdi," řekl Stehlík účastníkům piety.

Zástupci čáslavské základny dnes s příbuznými generála Peřiny podepsali certifikát, na základě kterého se Peřina stal patronem 212. taktické letky. Zároveň letka ponese jeho jméno. Podle mluvčího generálního štábu Tomáše Maruščáka už v minulosti byl Peřina patronem 42. letky patřící pod 4. základnu taktického letectva. Po přejmenování základny a i letky na 21., respektive na 212., byl patronát ztracen. Obnoven byl až dnes.

Piloti 212. taktické letky létají na strojích L-159 Alca. Letos je to 15 let, co jsou tyto bitevníky v české armádě používány. Podle některých armádních představitelů je možné, že při příležitosti tohoto výročí i obnovení patronátu Peřiny, by jeden z letounů mohl být přebarven do barev druhoválečného stroje Spitfire, na kterém Peřina létal.