Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokračuje proces s Bartákem. Obviněný lékař nařkl matku jedné z obětí

Praha – Projednávání kauzy 54letého lékaře Jaroslava Bartáka, který u Městského soudu v Praze od středy čelí obžalobě z celé řady trestných činů v souvislosti s údajnými sexuálními i násilnickými útoky na své osobní asistentky, se podle všeho protáhne.

6.9.2012 3
SDÍLEJ:

Jaroslav Barták u souduFoto: Deník/Holakovský Milan

Již ve čtvrtek se ukázalo, že hlavní líčení, jež předseda senátu Stanislav Králík rozplánoval do příštího pátku, bude nutno odročit. Nebylo totiž možno vyslechnout jednu z 11 poškozených. Svědkyni její zdravotní stav neumožňuje, aby se dostavila k soudu. O dalším postupu se Králík rozhodne až podle výsledku znaleckých zkoumání. Lékaři musí říci, co je přípustné a možné – zda lze počítat s výslechem svědkyně, případně s jakými omezeními, či zda se soud bude muset spokojit jen se čtením jejích dřívějších výpovědí.

Svědkyně chybí

Králík přitom nemá jasno, co se v jednací síni odehraje v pátek. To je naplánován výslech mladé ženy, jejíž krkolomný útěk ze služební cesty na Filipíny vlastně odstartoval Bartákovo stíhání – nikdo ale nemá ponětí, zda se v jednací síni objeví. Chybí totiž doručenka potvrzující, že převzala předvolání. Jiný program v podobě shánění svědků, kteří by mohli neplánovaně přijít, navíc Králík chystá i na pondělí. To měla být vyslechnuta další z Bartákových obětí – prostřednictvím e-mailu ale dala vědět, že se neobjeví. Z Austrálie, kde nyní pobývá, nepřiletí. Také v jejím případě zatím není rozhodnuto, zda jednání odročit, nebo bude čtena dřívější výpověď.

Aby překvapení nebylo málo, tato svědkyně navíc přeposlala soudu e-maily, které dostala. A tyhle zprávy hovoří jednoznačně: jde o nabídku vysoké finanční částky za změnu původní výpovědi. „Jméno osoby, která nabídku měla učinit, uvádět nebudu," prohlásil Králík. Je ovšem jisté, že se v kauze kolem Bartáka rozjede další vyšetřování.

Omyl s Ukrajinci?

Navzdory změnám v organizaci nepostrádalo dramatičnost ani čtvrteční jednání soudu. Obžalovaný se slovně střetl s matkou dívky, jejíž slyšení zhatily zdravotní komplikace. Také tato žena figuruje mezi poškozenými; podle státní zástupkyně Jany Murínové ji Barták navštívil v její gynekologické ambulanci v Brně, kde jí měl vyhrožovat, pokud dceři nedomluví. Po matce prý požadoval, aby zajistila, že dcera vezme zpět podanou výpověď – přičemž měla zaznít hrozba, že by díky svým kontaktům mohl dosáhnout zavření její ordinace. A padla prý i hrozba čehosi nedefinovaného ze strany Ukrajinců.

Třebaže svědkyně si nedokázala vzpomenout, zda byla řeč přímo o Ukrajincích, Barták to nepopírá. Prý o nich mluvil – avšak v jiné souvislosti. Po lékařce prý chtěl, aby dcera, která u něj po čtvrtroce práce podala výpověď a odešla na neschopenku, vrátila klíče, knihy, sešit s kontakty a další materiály, které jí zůstaly – a mezi nimi nechyběl ani tajný zbrojařský projekt, týkající se prý nelegálního vývozu letadel do Kazachstánu a na Ukrajinu přes Rusko. Barták totiž nebyl jenom doktorem-kardiologem a prezidentem polikliniky v Modřanech, ale také vlivným člověkem, který si tykal s celebritami všeho druhu – od světa umění přes církev a politiku až po justici. A s dobrými a skutečně fungujícími kontakty na prostředí zednářů po celém světě. V tomto případě mu prý šlo o to, aby dívku ochránil, protože si uvědomoval, jak třaskavý dokument u ní zůstal, a měl obavy z toho, kdo by pro něj mohl být poslán. Tohle prý měl na mysli, když hovořil o tom, že by mohli přijít Ukrajinci.

Pití a filmování

Dívčina matka ale kroutí hlavou. Zprvu si Bartáka cenila, protože dceři, která odešla do Prahy kvůli dálkovému studiu, a zejména kvůli své touze stát se herečkou, nabídl velmi slušný výdělek – postupně ale přišla na to, že jeho cílem bylo všechno možné, jenom ne dceru ochraňovat. Barták odmítá, že by s touto dívkou měl přímo pohlavní styk jako svými dalšími asistentkami, což podle matčiných slov potvrdila i dcera, obžaloba nicméně hovoří o tom, že dívka musela strpět sexuální obtěžování už při přijímacím pohovoru. Hlazení, líbání a sezení na klíně prý dokázala tolerovat, když jí nový šéf slíbil nejen dobrou mzdu, ale i pomoc při naplnění hereckých ambic – nátlak se ale stupňoval. Vše mělo vyvrcholit po dvou měsících v nové práci loni v dubnu opakovanými případy orálního uspokojování, jimž předcházelo popíjení vína; v jednom případě zřejmě doplněným i nějakým práškem. To Barták odmítá. Připouští jen společné pití – a rovněž společné natáčení scén pro historicko-erotický film Svobodný zednář Giacomo Casanova, které vznikaly i v objektu patřícímu vatikánské ambasádě. A tam by si prý Barták nic odporného provádět nedovolil, byť původní scénář skutečně počítal s podstatně lechtivějšími scénami.

Spor o viníka

Dívčina matka, katolická gynekoložka, která podle vlastních slov nepředepisuje antikoncepci, však v něm vidí satana, který dceru vedl k nezřízenosti – a když jí pak doma v plné míře došlo, co s Bartákem prožívala, „sesypala se". Rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha, jež si vyžádala i léčení v psychiatrickém ústavu. „Z dynamického děcka se mi stalo dítě, které jen zvracelo a leželo na posteli," přiblížila matka, jak se z dcery stala troska, která dodnes bojuje s psychickými problémy.

Tohle vše obžalovaný odmítá. S ním prý byla 21letá dívka v pořádku, přičemž na ní nic nepozorovalo ani okolí. „Zhroutila se až ve chvíli, kdy se maminka dověděla, co v Praze prováděla a jakým způsobem žila; že měla se svým přítelem, opakovaně trestaným podvodníkem, mimomanželské pohlavní styky," argumentoval. Za nynějšími problémy dnes 23leté ženy vidí Barták vliv rodiny s přísně katolickou výchovou, jejíž odmítání se prý u dívky projevovalo poruchy příjmu potravy a sklony k sebepoškozování. Matka to odmítla a zdůraznila, že nikdy dřív se dcera psychiatricky neléčila. „Do doby, než se holka setkala s vámi, žádná psychofarmaka nepotřebovala," vmetla Bartákovi do očí.

On ale trvá na svém. Hovoří o dívčině vzdoru v podobě fascinace krví a zlem i o jejích sklonech k černé magii. Jeho slova prý potvrzují i zmínky ve zdravotnické dokumentaci. Slečna se ho prý dokonce i ptala, jak se „dá vystoupit z organizace, která se jmenuje katolická církev". „Já se jí na to ptala – a bylo to jinak," opáčila dívčina matka. „Ano, bavili jste se o tom – ale to vy jste začal, jestli ví, jak se dá vystoupit z církve!"

Finanční pozadí

Při středečním začátku jednání Barták zmiňoval i možnou finanční motivaci poškozených – s tím, že čtveřice žen po něm požaduje jako odškodnění dohromady přes 13 milionů korun. Významně se na tom podílí právě mladá žena, jejíž intimnosti se v jednací síni přetřásaly bez její přítomnosti. Požaduje 1,8 milionu za poškození zdraví a ztížení společenského uplatnění a 5 milionů za poškození rodinného a partnerského života; dále požaduje 1 milion pro maminku za porušení páva na rodinný život a soukromí. Barták s těmito nároky nesouhlasí. Ze slov soudce Králíka, který komentoval neúčast předvolané svědkyně, nicméně vyplývá, že mladá žena na tom skutečně není dobře. Podle slov předsedy senátu totiž současné informace o neschopnosti dostavit se k výpovědi koresponduje se znaleckými posudky ze srpna.

Pacient neviděl nic nepatřičného

Rozruch ve čtvrtek vyvolal v jednací síní jeden z pacientů Jaroslava Bartáka, který sám od sebe přišel povědět, jaký je souzený doktor prima chlapík a jak mu to v ordinaci se dvěma spolupracovicemi pěkně klapalo. „Byl vlídný, každému podával ruku a dobře se staral o moje křečové žíly. Kdyby ho nebylo, už bych chodil o berlích nebo byl na vozíčku," uvedl stařičký pán. „Čekárna tam byla plná; je mi líto, že jsem jediný pacient, který se odvážil veřejně prohlásit, že doktor Barták je velice dobrý lékař," konstatoval svědek s tím, že nezaznamenal žádné náznaky požívání alkoholu nebo nepatřičného chování k ženám. Úsměv všech přítomných vyvolal silně nedoslýchavý muž ve chvíli, kdy byl tázán, zda v případě, že by se doktor k ženám v ordinaci choval ošklivě, by něco slyšel. Jasnou odpověď totiž poskytl ještě dřív, než cokoli vyslovil. Otázku mu totiž bylo třeba opakovaně zopakovat – a stejně odpověděl na něco jiného. „Každý svědek je dobrý," reagoval Barták odváděný z jednací síně na otázku reportérů, jak vnímá toto vystoupení.

Autor: Milan Holakovský

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
18

E-neschopenka. Další promarněná šance?

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

Poprvé se sejdou noví poslanci. Vondráček z ANO bude předsedou sněmovny

/FOTOGALERIE/ Dnes usednou do svých lavic nově zvolení poslanci. Budou zastupovat devět stran a hnutí, což je v historii ČR maximum. Nejvíc – 78 mandátů – získalo ANO Andreje Babiše. Druhá ODS má 25 křesel. I tato dominance vítězného subjektu je politické novum. Stejně jako fakt, že žádná z dalších stran (kromě Okamurovy SPD) nechce do vlády.

Svět žen, odvaha žít a pojídání duší. Festival divadla německého jazyka startuje

Alles klar? To je motto dalšího ročníku přehlídky divadla německého jazyka, kterou včera otevřely dvě inscenace v Karlíně a Národním divadle.   

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT