„Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek už podepsal rozhodnutí o poskytnutí tří milionů korun na humanitární pomoc prostřednictvím Lékařů bez hranic. Požádal jsem také ministry zdravotnictví a vnitra, aby během následujících dnů zmapovali materiální možnosti českého státu a konzultovali pomoc s Lékaři bez hranic, aby byla maximálně adresná. Předpokládám, že na přespříštím zasedání vlády by měli předložit konkrétní návrh. To, co ještě máme možnost nabídnout, je zajistit dopravu nákladu na místo," řekl Sobotka, který tak vyslyšel výzvu Lékařů bez hranic k pomoci postiženým zemím.

Česká vláda nebyla jediná, kterou humanitární organizace oslovila. Podle šéfa české pobočky Lékařů bez hranic Pavla Grubera byla oslovena většina vyspělých států, ne všude ale byl apel vyslyšen.

Musí se jednat rychle

„Nedělali bychom takovouto výzvu vládám, kdybychom necítili, že je situace mimořádně vážná. Do dnešního dne Lékaři bez hranic ošetřili dvě třetiny pacientů a to je špatně. Jsme pořád ještě nezisková organizace a nemůžeme suplovat roli OSN a Světové zdravotnické organizace. Proto jsme vyzvali státy, aby dodaly týmy, pomoc a finance. Musí se jednat rychle. Jde o to, abychom nestrávili další týden či dva jednáním. Epidemie má ohromnou dynamiku a to okno, kdy můžeme zasáhnout a zastavit ji, se pomalu zavírá," varoval Gruber.

Podle něj už se zdravotnické systémy Libérie a Sierry Leone zcela zhroutily. „Epidemie si vyžádala životy skoro 150 zdravotníků a velké množství jich uteklo, čemuž se nemůžeme divit. V Monrovii je zavřeno všech pět hlavních nemocnic, lidé nemají přístup ani k základní zdravotní péči," dodal šéf českých Lékařů bez hranic. Že smrtelná choroba nešetří ani zahraniční dobrovolníky, dokazuje případ nakažené Francouzky, která byla včera evakuována a převezena na specializovanou kliniku ve své vlasti.

Organizace má na západě Afriky pět center na léčbu eboly, která jsou největší, jaká kdy byla postavena. Mají celkovou kapacitu 457 lůžek, přesto náporu nemocných nestačí – 
v nejbližších dnech by se měl jejich počet zdvojnásobit. V současné chvíli pracuje na místě 210 mezinárodních a 1650 místních spolupracovníků, v jejichž péči se uzdravilo 342 pacientů. Celkem na ebolu zemřelo 2400 lidí a více než dvakrát tolik se jich nakazilo.

Lékaři bez hranic jsou mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace, která poskytuje zdravotní péči lidem v nouzi. Podpořit ji v boji s epidemií eboly můžete na účet krizové sbírky 222666/ 2700 nebo formou DMS ve formě DMS EBOLA na číslo 87 777 (cena činí 30 Kč, Lékaři bez hranic obdrží 28,50 Kč).